Pakiet onkologiczny. Jak długie są kolejki?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Pakiet onkologiczny. Jak długie są kolejki?

Post autor: admin. med. »

Minął rok obowiązywania pakietu onkologicznego. Jak długie są kolejki?
Od zniesienia limitów w onkologii minął rok. W tym czasie wystawiono polskim pacjentom ponad 220 tys. „zielonych kart", skracających kolejkę do leczenia onkologicznego poniżej 9 tygodni. W najnowszym raporcie Fundacja WHC przedstawia analizę zmian w dostępie do gwarantowanych świadczeń onkologicznych.

Zgodnie z danymi OnkoBarometru, średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne dla pacjentów posiadających „zieloną kartę” Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) wyniósł w styczniu 2,2 tygodnia. Tymczasem chorzy nieposiadający DiLO musieli czekać dwukrotnie dłużej. Realny czas terapii jest jednak znacznie dłuższy, ponieważ zwykle proces leczenia obejmuje szereg zaplanowanych świadczeń.

Jak wynika z danych udostępnianych przez Fundację WHC, problemem onkologii nadal pozostaje etapowość leczenia, która znacznie wydłuża czas oczekiwania na udzielenie świadczenia i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Uwzględniając etapowość diagnostyki i leczenia, pacjenci bez karty DiLO mogą oczekiwać nawet:

· 6 miesięcy na operację oszczędzającą pierś z wykonaniem tomografii komputerowej
· 7,3 miesięcy na wykonanie prostatektomii radykalnej
· 9,9 miessięcy od podejrzenia białaczki do rozpoczęcia terapii imatinibem

Jak podaje biuro prasowe Fundacji WHC, najdłuższe kolejki są w chirurgii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii. Tam pacjenci bez karty DiLO muszą oczekiwać na wykonanie świadczenia ponad 6 tygodni.

Świadczenia na które w styczniu 2016 r. oczekiwano najdłużej, to: zabieg rekonstrukcji piersi - ok 26 tyg. oraz rezonans magnetyczny mózgu (MRI) ok 25 tyg.

Onkobarometr WHC przedstawia analizę kolejek w 5 dziedzinach medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna. Raport przedstawia również etapowość leczenia, czyli drogę, jaką zwykle pokonują pacjenci z białaczką oraz nowotworami płuc, prostaty i piersi (od momentu wizyty u lekarza POZ, do momentu wykonania leczenia operacyjnego).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post