Moja siostra ma zespół Moschcowitza

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
Kameliowa
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 3 lut 2016, o 07:33

Moja siostra ma zespół Moschcowitza

Post autor: Kameliowa » 3 lut 2016, o 07:37

Witam.Moja 29-letnia siostra cierpi na zakrzepową plamicę małopłytkową,która jest wywołana przez długo nieleczoną,ostrą anemię.O chorobie dowiedziałyśmy się,kiedy w styczniu siostra leżała w śpiączce (była wtedy w 3.miesiącu ciąży).Kiedy się wybudziła w marcu czekała ją ciężka decyzja.Terapia glikorytokosteroidami nie powiodła się.Lekarze zaproponowali jej stosowanie leków immunosupresynjych.Ginekolog prowadzący jej ciążę odradzał te leki.Ich stosowanie niosło za sobą przedwczesny poród oraz cyklosporyna zawarta w nich przenikła do mleka i uniemożliwiłaby karmienie dziecka piersią.Siostra ze strachu przed kolejnym atakiem zgodziła się.3-go maja urodziła martwego synka.Dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół zaczęła wracać do siebie.Ostatnie badania krwi pokazały,że liczba płytek krwi niestety nie wzrosła.Lekarze zaproponowali splenektomię (wycięcie śledziony).Siostra bardzo obawia się zabiegu.Chciałaby znów zajść w ciążę oraz jak najszybciej wrócić do pracy,która wiążę się z dużym wysiłkiem fizycznym (jest profesjonalną tancerką).Jednak wiemy,że operacja zmniejszy ryzyko kolejnego ataku,który może mieć tragiczny skutek.W dużej mierze obawy mojej siostry opieraja się na strachu przed ponownym zapadnięciem w śpiączkę.Czy jest taka możliwość ? Czy po operacji siostra może znów może mieć atak ? No i moje najważniejsze pytanie.Jak należy opiekować się chorym przed zabiegiem i po ? Bardzo zależy mi na Waszej pomocy.

dimedicus

Re: Moja siostra ma zespół Moschcowitza

Post autor: dimedicus » 3 lut 2016, o 09:13

Niestety nawet po splenektomii nie można zagwarantować nawrotów.Oczywiście zmniejsza ryzyko nawrotu ale nie eliminuje całkowicie.Czy rozważano przetoczenie osocza ?
Opieka to przede wszystkim kontrolne badania,odpowiednia dieta a po zabiegu wskazane są szczepienia profilaktyczne aby uniknąć spadku odporności która po splenektomii się obniża.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post