Częste łzawienie może być groźne

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Częste łzawienie może być groźne

Post autor: admin. med. »

Oczy są narządem, który dostarcza nam największej ilości informacji ze świata zewnętrznego. Dlatego należy o nie szczególnie dbać.

Choć łzawienie jest bardzo uciążliwe, to jednak łzy pełnią ważną rolę w odżywianiu i oczyszczaniu gałki ocznej – wypłukują cząsteczki kurzu i bakterie, a także powlekają gałkę oczną ochronną warstwą, która zabezpiecza oko przed wysychaniem, mikrourazami, a także ma działanie dezynfekujące.

1. Choroby wywołujące łzawienie oczu
Łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie i dyskomfort może być efektem różnych dolegliwości. Najczęściej jest to manifestacja:

Zespołu suchego oka – w bardziej nasilonych przypadkach zespół suchego oka przejawia się uczuciem piasku pod powiekami, a także zaburzeniami widzenia (zamglenie lub rozmycie obrazu).
Alergii – u alergików wraz z łzawieniem występuje zwykle obrzęk powiek: wodnisty wyciek z nosa, suchy kaszel lub zmiany skórne (wysypka).
Zapalenia spojówek – może być pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. W przypadku najczęściej występującego zapalenia bakteryjnego dochodzi do pojawienia się ropnej wydzieliny, silnego zaczerwienienia i bólu okolicy gałki ocznej.
Zapalenia brzegów powiek – stan ten związany jest z infekcją bakteryjną lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych Meiboma. Oprócz łzawienia i pieczenia występuje także zaczerwienienie brzegów powiek, czasem u nasady rzęs powstają małe łuski, rzęsy mogą częściej wypadać, a po nocy są zwykle sklejone ropną wydzieliną.
Nieskorygowanej wady refrakcji – zwykle oprócz łzawienia występuje także ból głowy i oczu. Problem może dotyczyć zarówno krótkowidzów (rozmycie przedmiotów znajdujących się daleko), jak i dalekowidzów (litery w czytanym tekście wydają się rozmyte i niewyraźne).
Zbyt długiego noszenia soczewek kontaktowych lub zastosowania soczewek nieodpowiednio dobranych bądź niedopasowanych do rogówki.
Przemęczenia oczu – na skutek np. zbyt małej ilości snu.
Ciała obcego pod powieką lub w rogówce – oprócz łzawienia występuje silny ból i zaczerwienienie oka. Objawy te nie ustępują po podaniu preparatów sztucznych łez, a wręcz nasilają się z upływem czasu.

Przedłużające się łzawienie oczu bez wyraźnej przyczyny jest bardzo uciążliwą dolegliwością utrudniającą wykonywanie codziennych obowiązków. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem okulistą, który zbierze wywiad chorobowy, zbada i postawi diagnozę oraz zleci odpowiednie leczenie.

2. Jak leczyć łzawienie i choroby towarzyszące?
Jeśli łzawienie spowodowane jest zespołem suchego oka, ulgę przyniesie stosowanie preparatów sztucznych łez. Preparaty te dostępne są w aptece bez recepty. Najczęściej stosowane są w postaci kropli.

Tears Again ma postać sprayu, który aplikowany jest z odległości 10-20 cm na zamknięte powieki. Liposomy zawarte w Tears Again dają nawilżenie nie tylko powierzchni gałki ocznej, ale także skóry powiek, która staje się wilgotna, delikatna i jędrna. Tears Again może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe, a po zwiększeniu odległości podania do 20 cm, także przez kobiety z makijażem. Podanie sprayu z odległości 10 cm od powierzchni gałki ocznej umożliwia stosowanie preparatu przez kilka osób jednocześnie, nie dochodzi bowiem do nadkażenia go florą bakteryjną.

Tears Again stosuje się dwa razy dziennie, jednak w przypadku bardziej nasilonych objawów zespołu suchego oka można zwiększyć częstość stosowania do 3-4 razy dziennie.

Preparat Tears Again jest bezpieczny i w związku z tym nie istnieją ograniczenia co do czasu jego stosowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post