Elmetacin - aerozol na silne działanie przeciwzapalne, a tak

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Elmetacin - aerozol na silne działanie przeciwzapalne, a tak

Post autor: admin. med. »

Co to jest Elmetacin?
Jest to preparat do stosowania miejscowego zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.
Co zawiera i jak działa Elmetacin?
Substancją czynną preparatu jest indometacyna, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu octowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a także przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Indometacyna przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie indometacyny polega głównie na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Indometacyna zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura, ból). Hamuje agregację płytek krwi (słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy). Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Po zastosowani miejscowym indometacyna dobrze przenika do leczonych tkanek, chociaż jej wchłanianie wykazuje duże różnice osobnicze i zależy od kilku czynników (np. od wielkości dawki, właściwości powierzchni skóry na którą jest stosowany, wielkości leczonego obszaru, obecności opatrunku). Stężenie uzyskiwane w osoczu krwi jest znacznie mniejsze niż po podaniu doustnym.
Kiedy stosować Elmetacin?
Preparat jest wskazany w objawowym, miejscowym leczeniu bólu w przebiegu:
· stanów zapalnych powstałych w wyniku kontuzji, urazów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia)
· stanów zapalnych tkanek miękkich, np. zapalenia ścięgien i pochewek ścięgnistych, torebek stawowych, zesztywnienie stawu barkowego
· zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie to mogło objawiać się w postaci reakcji nadwrażliwości takich jak np. napad astmy, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa lub reakcje skórne (pokrzywka, wysypka, rumień).
Nie stosować na błony śluzowe, na otwarte rany, na uszkodzoną skórę, skórę zmienioną zapalnie lub zakażoną ani na skórę z wypryskiem. Nie stosować do oczu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży.
Nie stosować na skórę piersi u kobiet karmiących piersią.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 14. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Elmetacin?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na zdrową i nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na otwarte rany, skórę zmienioną zapalnie, skórę uszkodzoną ani na błony śluzowe. Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Należy zwrócić uwagę aby dzieci nie dotykały obszaru skóry, na który został naniesiony preparat.
Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni należy skonsultować się z lekarzem.
U chorych z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy stosowanie preparatu jest dopuszczone tylko na wyraźne zlecenie lekarza, gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści do możliwego ryzyka uzna on stosowanie preparatu za konieczne.
U osób z astmą oskrzelową, z przewlekłym nieżytem błony śluzowej nosa, z zapaleniem zatok, z polipowatością nosa, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, przewlekłymi zakażeniami układu oddechowego oraz u osób uczulonych na jakiekolwiek alergeny stosowanie preparatu związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia napadu astmy lub skurczu oskrzeli powodującego trudności w oddychaniu, a także obrzęku naczynioruchowego mogącego utrudniać oddychanie i stanowić zagrożenie życia. U tych chorych stosowanie preparatu jest dopuszczone tylko na zlecenie lekarza i pod jego ścisłym nadzorem, z zachowaniem szczególnej ostrożności.
U dzieci do 14. roku życia preparat może być stosowany tylko na wyraźne zlecenie lekarza, gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści do możliwego ryzyka uzna on stosowanie preparatu za konieczne.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Elmetacin
Preparat ma postać aerozolu do stosowania miejscowego na skórę. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Zmienione chorobowo miejsca spryskiwać roztworem 3–5 razy na dobę (tak, aby całkowicie zostały pokryte roztworem). W zależności od wielkości powierzchni, na którą stosowany jest preparat należy wykonać 5–15 naciśnięć pompki rozpylacza (co odpowiada 0,5–1,5 ml roztworu tj. 4–12 mg indometacyny). Dawka maksymalna wynosi 7,5 ml roztworu na dobę, co odpowiada 60 mg indometacyny.
Miarka znajdująca się na naklejce pojemnika umożliwia odczytanie ilości zużytego roztworu. Przed pierwszym użyciem, a także po dłuższym okresie nieużywania preparatu, w celu przygotowania pojemnika do użytku, należy kilkakrotnie nacisnąć aplikator. Przed nałożeniem ewentualnego opatrunku należy odczekać kilka minut, aby umożliwić wyschnięcie preparatu. Nie zaleca się stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym.
Jeżeli po 3 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7–14 dni.
Czy można stosować Elmetacin w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży. Stosowanie preparatu w I i II trymestrze ciąży jest dopuszczone tylko na wyraźne zlecenie lekarza w uzasadnionych przypadkach, gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści dla matki do możliwego ryzyka dla płodu uzna on stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Jeżeli lekarz zaleci stosowanie preparatu nie wolno stosować go na dużych powierzchniach skóry ani długotrwale.
Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią, zwłaszcza należy unikać stosowania na dużej powierzchni skóry lub długotrwale. Stosowanie preparatu na skórze piersi u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Jeżeli preparat stosowany jest zgodnie z zaleceniami wystąpienie interakcji preparatu z innymi lekami jest mało prawdopodobne.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Elmetacin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często możliwe jest wystąpienie miejscowych reakcji skórnych, takich jak świąd, rumień, wysypka, uczucie pieczenia skóry, bąble, rzadko reakcje nadwrażliwości, kontaktowe zapalenie skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle i zawroty głowy. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, duszność, skurcz oskrzeli, napad astmy (zwłaszcza u chorych predysponowanych). Możliwe nasilenie zmian łuszczycowych. W przypadku przyjęcia wziewnego podrażnienie układu oddechowego. Jeżeli preparat stosowany jest długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych charakterystycznych dla indometacyny podawanej ogólnie.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające indometacyna

Indocollyre 0,1% (krople do oczu)
Metindol (maść)
Metindol retard (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post