Rodzaje zabiegów korekcji laserowej wzroku

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Rodzaje zabiegów korekcji laserowej wzroku

Post autor: admin. med. »

LASIK - jest metodą pozwalającą na skierowanie promienia lasera na wewnętrzne warstwy rogówki pod przygotowany uprzednio płatek. Zabieg wykonywany metodą LASIK przebiega dwuetapowo. Po znieczuleniu miejscowym, urządzeniem zwanym mikrokeratomem wykonujemy poziome nacięcie rogówki i tworzymy uszypułowany płatek. Po odchyleniu płatka wiązka lasera działa na odsłonięte, głębsze warstwy rogówki, modelując jej kształt i moc optyczną. Po zakończeniu działania lasera, odchylony płatek umieszczany jest na pierwotnym miejscu.

Epi-LASIK - jest obecnie najnowocześniejszą procedurą laserowej chirurgii refrakcyjnej stosowaną do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. W metodzie tej przy pomocy urządzenia zwanego epikeratomem nabłonek w całości oddzielany jest mechanicznie od błony podstawnej na powierzchni miąższu rogówki. Po oddzieleniu nabłonka od podłoża, jest on odchylany i tak przygotowana powierzchnia rogówki jest następnie modelowana światłem lasera w sposób typowy jak w innych technikach laserowych. Po laserowaniu, płatek nabłonka jest starannie układany z powrotem na powierzchnię rogówki. Następnie nakładana jest miękka opatrunkowa soczewka kontaktowa. Soczewka pozostaje na oku przez kilka dni, wspomagając gojenie i zmniejszając dyskomfort pacjenta, szczególnie w pierwszym godzinach po zabiegu.

LASEK - jest metodą powierzchniową i nie ingeruje w wewnętrzne warstwy miąższu rogówki. W metodzie LASEK używa się roztworu etanolu do odseparowania warstwy nabłonka od błony podstawnej. Pod odsłonięciu rogówki, za pomocą lasera excimerowego wykonuje się ablację laserową, tak jak w innych metodach. Nabłonek zostaje przywrócony w swoje pierwotne miejsce i zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa na pierwszych kilka dni gojenia. Soczewka pozostaje na oku bezustannie a decyzję o ściągnięciu soczewki podejmuje się w trakcie procesu gojenia, podczas wizyty kontrolnej.

PRK - leczy błąd refrakcji poprzez trwałe usunięcie powierzchniowej tkanki rogówki i modelowanie rogówki wiązką laserową. Pod kontrolną chirurga, światło laserowe modeluje odsłoniętą powierzchnię rogówki. Po laserowaniu i dokładnym umyciu powierzchni, zostaje zaaplikowana opatrunkowa soczewka kontaktowa, która zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące gojeniu i przyśpiesza sam proces regeneracji nabłonka. Odbudowa nabłonka trwa od trzech do czterech dni i jest wspierana farmakologicznie.

EBK - procedura oparta jest na urządzeniu EpiClear - pierwszym, dynamicznym epikeratomie. Jest to opatentowane multiostrze służace do usuwania nabłonka rogówki przed działaniem lasera. Ta nowoczesna metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanego Epi -Lasiku oraz Lasiku. Epikeratom umozliwia chirurgom wykonanie bezpiecznego usuniecia warstwy nabłonka rogówki przez jego delikatne "zamiecenie". Narzędzie EpiClear zbiera usunięte komórki nabłonka do końcówki w kształcie misy, nie pozostawiając ich na powierzchni rogówki. Procedura EBK pozostawia warstwę Bowmana kompletnie nie naruszoną z wyraźnymi jasnymi brzegami, dzięki czemu następuje szybki wzrost perfekcyjnego nabłonka. Wszystko to ma na celu skrócenie czasu gojenia po zabiegu oraz znacznie zmniejsza ból podczas leczenia nabłonka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post