Czy stosowanie antykoncepcji może skrócić okres?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
iza33
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 7 lut 2016, o 12:55

Czy stosowanie antykoncepcji może skrócić okres?

Post autor: iza33 »

A proszę mi powiedzieć tak dokładnie - skąd krwawienie z odstawienia? Wiem, wiem hormony. Ale jakie? Czy sztuczny prgesteron zawarty w tabletakach powoduje przyrost błony śluzowej? Wyglada na to, ze nie...
Brak spadku natomiast nie wywoła krwawienia no ale ciązy kiedy hormony lecą w górę krwawienie jednak się nie pojawia.
O jakie te hormony chodzi?
Czy podczas stosowania anty pęcherzyki nie rosną wcale czy dojrzewają to jakiegoś stopnia? Rozumiem, ze LH jest oczywiście zablokowane?
Psycholina
Doradca
Doradca
Posty: 96
Rejestracja: 11 gru 2015, o 19:08

Re: Czy stosowanie antykoncepcji może skrócić okres?

Post autor: Psycholina »

Jak wiadomo endometrium jego przyrost zależy od poziomu hormonów obecnych w organizmie. Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna (bo myślę że o taka Pani chodzi) zawiera gestagen (progesteron) i etynyloestradiol (estrogen) . Te dwa rodzaje hormonów mają bezpośredni wpływ na endometrium. Pod wpływem estrogenów następuje przyrost błony śluzowej, a sam spadek progesteronu odpowiedzialny jest za wywołanie tzw. krwawienia z odstawienia

Zawarty w pigułkach syntetyczny estrogen powoduje zahamowanie wydzielania FSH (hormon odpowiedzialny za dojrzewanie pęcherzyków Graafa), co w konsekwencji doprowadza do zatrzymania się procesu dojrzewania pęcherzyków. Progesteron odpowiada za zahamowanie owulacji czyli uwolnienia komórki jajowej. Tak, hormon luteinizujący jest zablokowany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post