Ból podczas stosunku

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Ból podczas stosunku

Post autor: admin. med. »

Ból podczas stosunku –najczęstsze przyczyny
Stosunek seksualny ma sprawiać obojgu partnerom przyjemność. Istnieją jednak sytuacje, kiedy kobieta uprawiająca seks nie czuje się komfortowo, a towarzyszący ból podczas stosunku zmusza ją do unikania kontaktów seksualnych. Istnieje wiele czynników mogących wywoływać ból podczas stosunku. W artykule wymieniono, te które najczęściej dotyczą kobiet.

Jest to najczęstsza przyczyna odczuwania przez kobiety dyskomfortu podczas seksu jest niedostateczne zwilżanie ścian pochwy. Zaburzenia lubrykacji mogą prowadzić do obtarć śluzówki pochwy, które łatwo ulegają infekcji. W tym wypadku, często skuteczna jest dłuższa i bardziej namiętna gra wstępna, która odpowiednio pobudzi partnerkę. Podniecenie powinno wywołać zwilżanie pochwy. Przyczyną zaburzeń lubrykacji mogą być zaburzenia hormonalne w postaci niedoboru estrogenów po porodzie, przy laktacji lub w okresie menopauzy. Wspomóc można się także sztucznymi lubrykantami, które zastępując naturalną wydzielinę podwyższą komfort stosunku. W drogeriach i aptekach dostępne są prezerwatywy z dodatkową dawką lubrykantu.

Nierzadko ból przy współżyciu wywoływany jest przez źle dobraną metodę antykoncepcji. Zdarza się, że kobieta cierpi na uczulenie na lateks. Stosowanie prezerwatywy wywołuje u niej świąd lub pieczenie. Zaleca się aby w tym przypadku korzystać z innych metod antykoncepcji. Również stosowanie hormonalnej antykoncepcji może powodować ból podczas stosunku. Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować obniżenie libido oraz problemy z lubrykacją. Zdarza się, że pianki antykoncepcyjne wywołują reakcję uczuleniową.

Problemy z libido? Wiemy czym są spowodowane! »

Anatomiczną przyczyną bólu podczas seksu są patologie w budowie narządów płciowych kobiety. Należy tu wymienić przede wszystkim tyłozgięcie macicy, któremu ból towarzyszy zwykle przy głębokiej penetracji. Ulgę przyniesie zmiana pozycji seksualnej. Z tyłozgięciem macicy współwystępować może endometrioza. Jest to choroba polegająca na nieprawidłowym rozroście błony śluzowej macicy (endometrium). Ogniska endometriozy umieszczone są najczęściej w jamie otrzewnej, poza jamą macicy. Tam odpowiadają one na zmianę stężenia hormonów w cyklu miesiączkowym. Chora kobieta zgłasza się do lekarza z powodu bólu przy stosunku oraz problemów z zajściem w ciążę. Rozpoznanie endometriozy możliwe jest przez użycie laparoskopii. Na endometriozę cierpi co dziesiąta kobieta. Najczęściej chorują kobiety w wieku rozrodczym. Do zaburzeń o podłożu anatomicznym zalicza się również poporodowe blizny krocza, np. po jego nacięciu. Jeśli blizny są tak wrażliwe, że sprawiają ból przy dotyku, warto sytuację omówić z lekarzem ginekologiem.

Infekcje narządów płciowych kobiety także są czynnikiem wywołującym ból podczas stosunku. Zakażenia mają charakter bakteryjny lub grzybiczy. Grzybica pochwy często objawia się gęstymi upławami, swędzeniem, obrzękiem oraz pieczeniem podczas seksu i oddawania moczu. Upławy przybierają serowaty wygląd i mają słodkawy zapach. Grzybica pojawia się na skutek nieodpowiedniej higieny, korzystania z publicznych toalet i po antybiotykoterapii. Często współwystępuje z cukrzycą. Także opryszczka narządów płciowych czy chlamydioza powodują ból. Opryszczka objawia się pod postacią swędzących i piekących ran. Chlamydioza, poza bólem przy współżyciu, wywołuje także bolesne oddawanie moczu, pobolewanie podbrzusza oraz nasila bóle miesiączkowe. Chorobie towarzyszyć mogą krwawienia międzymiesiączkowe i cuchnące upławy, a nieleczona skutkuje niepłodnością. Kuracji antybiotykowej poddaje się kobietę i jej partnera.

Opryszczka narządów płciowych. Nie należy jej lekceważyć! »

Nie tylko antykoncepcja i choroby mogą wywoływać ból podczas seksu. Czynniki psychiczne odgrywają w tym przypadku równie dużą rolę. Bodźcem wywołującym ból podczas stosunku może być permanentny stres i zaburzone relacje partnerskie. Jeśli czynniki te są silne to powodują u kobiety blokadę podniecenia, tym samym zaburzenie cyklu reakcji seksualnych. Czasami, podniecenie nie jest możliwe z powodu nieodpowiedniego partnera –np. gdy nie jest już atrakcyjny seksualnie, zdradził, jest niewrażliwy na potrzeby kobiety lub gdy stosuje techniki seksualne, które kobieta nie akceptuje. Strach wywołany myślą o stosunku lub wstyd z nim związany mogą być tak silne, że wywołają pochwicę. Jest to nagły skurcz mięśni okalających pochwę, uniemożliwiający penetrację penisa. Skurcz mięśni jest niezależny od woli kobiety, nie jest ona w stanie go zahamować. Jest to przypadek ekstremalny, który nie powoduje bólu lecz całkowicie uniemożliwia odbycie stosunku płciowego. Jedynym sposobem leczenia pochwicy jest kontakt z seksuologiem i psychoterapeutą, którzy określą właściwą przyczynę strachu. Ważne, aby wcześniej badanie przeprowadził ginekolog, który wykluczy anatomiczne przyczyny pochwicy.

Jak pokazuje powyższy artykuł, w przypadku kobiet etiologia bólu podczas stosunku jest wieloczynnikowa. Stanu tego nie należy lekceważyć, gdyż każde zaburzenie z czasem się pogłębia i prowadzi do niekorzystnych powikłań. Nie warto ryzykować utratą płodności, pogorszeniem relacji z związku czy niemożliwością uzyskania przyjemności z życia seksualnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post