Co raz więcej chorych rezygnuje z wizyty u lekarza

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Co raz więcej chorych rezygnuje z wizyty u lekarza

Post autor: admin. med. »

W 2014 r. z wizyty u lekarzy rodzinnych lub innych specjalistów zrezygnowało 12,9% Polaków, z wizyty u dentystów - 8,2%. Najważniejszą przyczyną były listy oczekujących (34,1% wskazań w przypadku POZ i AOS) oraz brak wystarczających środków finansowych (46,9% wskazań w przypadku opieki dentystycznej, 23,8% - w POZ i AOS) - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Fot. pixabay.com

Co niepokojące, najczęściej z wizyt u lekarza rezygnowały osoby, które swój stan zdrowia określały jako bardzo zły (36,1%) lub zły (25,9%). Częściej także były to osoby nękane przez długotrwałe problemy zdrowotne (22,8% z nich rezgnowało z porady medycznej) oraz takie, które przyznawały się do bardzo poważnie ograniczonej codziennje aktywności (27%).

Oprócz kolejek do lekarzy i problemów finansowych wśród przyczyn rezygnacji z wizyty u lekarza wymieniano brak czasu (15,1% w przypadku POZ i AOS, 10,1% w przypadku opieki dentystycznej), chęć przeczekania (odpowiednio 13,7% i 8,1%), obawę przed leczeniem (5,2% i 18,4%) i zbyt dużą odległość i/lub brak środka transportu (2,4% i 0,9%).

Z kolei w ciągu roku poprzedzającego badanie "Diagnoza społeczna 2015", wśród gospodarstw domowych potrzebujących zakupić leki lub usługi zdrowia, najczęściej dochodziło do rezygnacji z powodu braku pieniędzy z wyjazdu do sanatorium (w prawie 29% gospodarstw), z uzyskania protez zębowych (w ponad 24% gospodarstw), leczenia zębów (w ponad 22% gospodarstw) oraz z zabiegów rehabilitacyjnych.

Najczęściej z zakupu leków oraz usług ochrony zdrowia musiały rezygnować z przyczyn finansowych w ciągu ostatniego roku gospodarstwa domowe utrzymujących się z niezarobkowych źródeł i rencistów (odpowiednio 12% i prawie 5% w przypadku leczenia szpitalnego, ponad 51 i 41% w przypadku uzyskania protez zębowych oraz 53% i prawie 45% w przypadku leczenia zębów).

W gospodarstwach domowych z bezrobotnymi częstość takich rezygnacji była znacząco wyższa niż wśród gospodarstw domowych bez bezrobotnych, przy czym największe różnice obserwujemy w przypadku rezygnacji z leczenia zębów (odpowiednio prawie 39% i ponad 19% gospodarstw z tych grup musiało z niego zrezygnować) oraz z uzyskania protez zębowych (odpowiednio ponad 40% i ponad 21% gospodarstw z tych grup zgłosiło konieczność takich rezygnacji).

Wśród typów gospodarstw domowych konieczność rezygnacji z przyczyn finansowych z zakupu leków oraz usług ochrony zdrowia najczęściej zgłaszały gospodarstwa domowe rodzin niepełnych i rodzi wielodzietnych (odpowiednio od prawie 4% i 3% w przypadku leczenia szpitalnego, prawie 25% i prawie 25% w przypadku realizacji recept lub wykupienia zalecanych leków do 33% i ponad 31% w przypadku leczenia zębów).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post