Śledztwo ws. wywozu leków - umorzone?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Śledztwo ws. wywozu leków - umorzone?

Post autor: admin. med. »

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście-Północ twierdzi, że urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, którzy informowali, że możliwe jest wywożenie leków za granicę, nie przekroczyli uprawnień.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, ustawa refundacyjna z 2012 r. wprowadziła jednolite dla wszystkich ceny urzędowe oraz sztywne marże dla aptek i hurtowni. Hurtownie mogą doliczyć sobie do kwoty, za jaką kupiły dany lek 5 proc. Zgodnie z przepisami ustawy refundacyjnej oraz ustawy Prawo farmaceutyczne taka marża obowiązuje w całym obrocie hurtowym.

Gdyby hurtownie przestrzegały tego przepisu, nie mogłyby czerpać wielomilionowych zysków z eksportu refundowanych leków. Hurtownie decydowały się na odsprzedaż leków z wyższą marżą i zyskiem za granicę. Z tego powodu niektórych leków zaczęło dramatycznie brakować na rynku.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło opinię, z której wynikało, że ograniczenie marży w eksporcie nie obowiązuje . Taki pogląd prezentował w marcu 2012 r. Artur Fałek, b. dyrektor departamentu polityki lekowej i współautor ustawy refundacyjnej. Powtarzał to w liście do hurtowni jego zastępca Grzegorz Bartolik.

Gdy sprawę nagłośniły media, poseł Tomasz Latos (PiS), wówczas szef sejmowej komisji zdrowia, zamówił opinię w Biurze Analiz Sejmowych. Była krytyczna i zdecydowanie odmienna od poglądów prezentowanych przez MZ. Latos złożył doniesienie do prokuratury ws. przekroczenia uprawnień przez urzędników ministerstwa.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście-Północ nie stwierdziła, że jednak żadnego przekroczenia uprawnień nie było. Powód: obydwaj urzędnicy zeznali, że nie wydawali wiążących interpretacji przepisów prawa, tylko udzielili odpowiedzi, z których nie wynikały żadne prawa ani obowiązki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post