Drętwienie o czym świadczy?

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Drętwienie o czym świadczy?

Post autor: admin. med. »

Drętwienie – (nie)poważny objaw?
Drętwienie kończyn to objaw, który może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, w tym zawał, udar i guzy mózgu. Jednak wcale nie musi. Często przyczyna jest banalna – choćby niedobór witaminy B6 czy niewygodna pozycja podczas snu.

Drętwienie może być spowodowane przez wiele czynników. W przypadku tych naprawdę groźnych zazwyczaj jest tylko jednym z objawów danej jednostki chorobowej.

Spokojnie, to nic groźnego
Jeśli drętwienie jest wynikiem długotrwałego siedzenia lub spania w niewygodnej pozycji, to nie ma żadnego powodu do niepokoju. Zmiana pozycji i „rozruszanie” zdrętwiałej kończyny zazwyczaj od razu rozwiązuje problem. Zdarza się, że kończyny drętwieją z powodu niedoborów witamin i minerałów. Często winny jest niski poziom potasu, niedobór magnezu czy wapnia oraz brak witaminy B6. Wówczas jednak zamiast typowego mrowienia mogą się pojawić drżenia mięśni, bolesne skurcze nóg czy drgania powiek.

Kiedy iść do neurologa
Do specjalisty należy się wybrać, gdy drętwienie pojawia się nie tylko w wyniku długotrwałego przebywania w jednej pozycji.

Powtarzające się uczucie drętwienia może wynikać z problemów z kręgosłupem. Drętwienie rąk zwykle świadczy o kłopotach w odcinku szyjnym, a nóg – w odcinku lędźwiowym czy krzyżowym.
Drętwienie ręki czasem towarzyszy migrenie. Częściej wprawdzie drętwieje wtedy część twarzy, ale w obu przypadkach diagnostyką powinien się zająć lekarz neurolog.
Drętwienie kończyn może być objawem padaczki. To choroba neurologiczna, błędnie kojarzona jedynie z charakterystycznym dużym napadem i utratą przytomności – może dawać też niespecyficzne dolegliwości, takie jak uczucie drętwienia, iskry i błyski przed oczami, odczuwanie dziwnego smaku czy ślinienie się.
Drętwienie towarzyszy też neuropatiom (zapaleniu nerwów obwodowych), a te powoduje mnóstwo przyczyn, w tym borelioza, cukrzyca, alkoholizm czy niedożywienie.
Drętwienie może towarzyszyć stwardnieniu rozsianemu.

Kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc
W następujących sytuacjach trzeba pilnie wezwać pomoc:

Gdy dana osoba traci kontrolę nad zwieraczami, ma problemy z poruszaniem się; pojawia się niedowład części ciała, uczucie dezorientacji i trudności z mową (mowa staje się bełkotliwa) oraz nieporównywalny z wcześniejszym ból głowy. Tego rodzaju objawy mogą bowiem towarzyszyć groźnemu dla życia krwawieniu podpajęczynówkowemu udarowi mózgu czy guzom mózgu.
Drętwienie (przede wszystkim lewej ręki) może być też jednym z objawów zawału serca, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból za mostkiem, duszność, silne uczucie niepokoju czy kłopoty z oddychaniem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post