Zarobki emerytów i rencistów: obowiązki pracodawców, limity

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Zarobki emerytów i rencistów: obowiązki pracodawców, limity

Post autor: admin. med. »

Zarobki emerytów i rencistów: obowiązki pracodawców, limity dla dorabiających
Pracodawcy zatrudniający tych emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, muszą do końca lutego 2016 r. wystawić zaświadczenia o zarobkach i dostarczyć je do ZUS lub zobligować do tego pracowników. Z kolei dorabiający do świadczeń muszą pamiętać o limitach w przychodach.

Zaświadczenie potwierdzające wysokość zarobków muszą wystawić emerytom i rencistom ci płatnicy składek, którzy zatrudniają świadczeniobiorców w zakresie działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych (na umowie o pracę, ale też na umowie-zleceniu czy na umowie agencyjnej). Obowiązek taki mają też jednostki, w których emeryci i renciści pełnią służbę - m.in. Policja, Służba Celna, Biuro Ochrony Rządu czy Służba Więzienna.

Rozliczanie przychodów „wymuszają” limity w dorabianiu, którymi objęci są ci, którzy pobierają wcześniejsze emerytury.

Takie osoby mogą pobierać świadczenie w pełnej wysokości, jeśli ich przychód nie przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy uzyskują wyższy przychód, ale nie przekraczają drugiego limitu (130 proc. średniej płacy), przysługująca im emerytura lub renta podlega zmniejszeniu. Wynosi ono tyle, co kwota przekroczenia niższego limitu, ale nie może być wyższe niż maksymalna kwota zmniejszenia obowiązująca dla danego rodzaju świadczenia. Jeśli zaś osiągany przychód przekracza 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura lub renta zostaje zawieszona.

Progi zarobkowe zmieniają się raz na kwartał. Obecnie (od 1 grudnia 2015 r. do 29 lutego 2016 r.) niższy próg zarobkowy wynosi 2726,80 zł, wyższy - 5064 zł.

Więcej: rp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post