Czy wirus zika może powodować małogłowie płodu?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Czy wirus zika może powodować małogłowie płodu?

Post autor: admin. med. »

Nowe sugestie, że wirus zika może powodować małogłowie płodu


Specjaliści w Europie i USA znaleźli nowe dane sugerujące, że wirus zika może powodować u kobiet w ciąży małogłowie płodu - informuje "New England Journal of Medicine". Wciąż nie ma jednak całkowitej pewności w tej sprawie.

Dotychczas jedynie podejrzewano, że przenoszony przez komary Aedes aegypti wirus zika może u kobiet w ciąży powodować małogłowie płodu, ponieważ wskazywał na to wzrost przypadków tego zaburzenia u noworodków przychodzących na świat w Brazylii, po tym, gdy w maju 2015 r. zwiększyła się tam liczba przypadków zakażenia tym patogenem.

Specjaliści szpitala uniwersyteckiego w Ljubljanie twierdzą, że wykryli płód z poważną deformacją mózgu u kobiet w ciąży, która zaraziła się wirusem zika podczas pobytu w Brazylii. Słoweńscy lekarze badali ją po powrocie do Europy; dziecko zmarło po porodzie. Autopsja jego zwłok potwierdziła, że doszło do zakażenia mózgu, nie znaleziono jednak wirusa w innych narządach.

Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie poinformowało, że wyizolowano wirusa zika z mózgu dwóch noworodków, które przyszły na świat w Brazylii i zmarły. Zarazek ten odkryto również w łożysku u dwóch kobiet, które poroniły.

Dr Michael Greene z Massachusetts General Hospital w komentarzu na łamach "New England Journal of Medicine" przyznaje, że jest to ważne odkrycie, jednak wciąż nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że zika może powodować małogłowie płodu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że zdecydowana większość kobiet w ciąży zakażonych wirusem zika rodzi zdrowe dzieci. Podkreśla również, że najlepszą ochroną przed infekcją jest niszczenie komarów środkami chemicznymi i chronienie się przed ich ukąszeniem, np. odpowiednim ubiorem.

Ponieważ podejrzewa się, że zarazek ten może być przenoszony drogą płciową, zaleca się używania prezerwatyw podczas kontaktów seksualnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post