Badanie na krew, przygotowanie pacjenta

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Badanie na krew, przygotowanie pacjenta

Post autor: admin. med. »

Pobranie krwi powinno przebiegać w godzinach porannych przed przyjęciem posiłków i płynów (szczególnie słodkich) – informujemy w takich przypadkach, aby Pacjent był na czczo.
Aby spełnić taki wymóg należy zaniechać przyjmowania posiłków na 12 godzin przed planowanym pobraniem materiału na badania laboratoryjne.
Pacjent powinien być wypoczęty, nie powinien obciążać się nadmiernym wysiłkiem.
Jeżeli Pacjent przebywał w innym klimacie, podróżował, zmienił radykalnie tryb życia, na ile to możliwe Pacjent nie powinien poddawać się badaniom laboratoryjnym do czasu powrotu do normalnych warunków życia.
Warunki te mogą być spełnione w przypadku planowania badań, jeżeli wystąpi sytuacja nagła, wymagająca wykonania badań, laboratorium odstępuje od tych wymagań na zlecenie lekarza kierującego, lub Pacjenta.
Na wyniki badań laboratoryjnych mogą mieć wpływ przyjmowane leki i inne substancje np. witamina C zawarta w gotowych sokach. Przed wykonaniem badań zapytać lekarza, czy należy powstrzymać się od przyjmowania leku i poinformować koniecznie personel laboratorium o jego przyjmowaniu. Nie rezygnować z pobierania leku przed konsultacją z lekarzem prowadzącym.
Przed wykonaniem badania oceniającego gospodarkę lipidową, tzw lipidogram, zaleca się, aby ostatni lekki posiłek został przez Pacjenta spożyty do godziny 17-tej w dniu poprzedzającym badanie.
Nie stosować głodówek, nie zmieniać radykalnie diety, gdy planujemy wykonanie badań laboratoryjnych.
W przypadku niemowląt i małych dzieci w wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, nie wpływa ono istotnie na większość podstawowych badań laboratoryjnych. Wyjątek stanowi badanie poziomu glukozy.

Sposoby pobierania krwi stosowane w laboratorium

Do pobierania próbek krwi na badania laboratoryjne stosujemy system aspiracyjno – próżniowy S-Monovette. Zestawy umożliwiają pobieranie próbek krwi żylnej na dwa sposoby: metodą podciśnieniową i metodą aspiracyjną. O wyborze metody decyduje pracownik pobierający krew.
Krew najczęściej pobiera się przez nakłucie żyły łokciowej, rzadziej innych żył np. na powierzchni dłoni.
W celu zwiększenia dostępności do żyły stosuje się krótkotrwały ucisk na ramieniu za pomocą elastycznej opaski, tzw. stazy.
Niekiedy konieczne jest pobranie próbki krwi włośniczkowej z łożyska kapilarnego opuszki palca lub u noworodków nakłucie piętki. Służą do tego celu znormalizowane jednorazowe nakłuwacze, zabezpieczające głębokość wkłucia. Krew kapilarną aspiruje się natychmiast po nakłuciu do mikropojemników.
Laboratorium dysponuje aparaturą umożliwiającą wykonanie badań z tak małych próbek krwi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post