Omdlenie dziecka w szkole.Proszę o diagnozę

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
darekgorski2
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2016, o 11:36

Omdlenie dziecka w szkole.Proszę o diagnozę

Post autor: darekgorski2 »

Witam. Proszę o diagnozę z opisu z rezonansu magnetycznego wykonanego na 14-to latce. Przyczyna badania zemdlenie w szkole na ok. 15 minut. Była przed śniadaniem i dzień wcześniej rozgrywała mecz piłki ręcznej w klubie - duży wysiłek. Przebywała w szpitalu 14 dni.

Częściowy opis rezonansu:
" w corona radiata po stronie prawej widoczne jest nieregularne ognisko podwyższonego sygnału w sekwencji T2 i FLAIR o łącznych wymiarach 8 mm, które odpowiadać może ogniskowemu uszkodzeniu mieliny (zmiana niecharakterystyczna dla zmiany demielinizacyjnej jak również po niedokrwiennej).
Układ komorowy: komora boczna lewa szersza od prawej.
Asymetria zatok szczękowych: prawa o nieco mniejszej objętości w porównaniu z lewą z polipowatymi zgrubieniami błony śluzowej.
Wnioski: pojedynczy niespecyficzny obszar podwyższonego sygnału w obrębie płata czołowego prawego. W zależności od objawów klinicznych do rozważenia dalsza kontrola."

Mogłem coś źle przepisać, ale sens chyba taki.
Miała też robione EEG i lekarz określił je jako napady na tle padaczkowym. Wcześniej, przed omdleniem miała zaburzenia widzenia, lekkie drgawki.

Proszę o pomoc. Pozdrawiam Darek.
carboczar

Re: Omdlenie dziecka w szkole.Proszę o diagnozę

Post autor: carboczar »

Trudno jest oceniać tylko na podstawie samego rezonansy.Zasadniczo ocena nie jest jednoznaczna i wymaga obserwacji i dalszego diagnozowania o ile takie zachowanie się powtórzy.Bardzo często w tym wieku zdarzają się omdlenia wazowagalne,które należy różnicować z padaczką(występują podobne objawy)Czy to jest pierwsza taka sytuacja czy zdarzały się podobne zaburzenia oczne,drgania,może nudności.Czy dziecko miewa objawy depresji?Przyznaję że bardziej niepokoje się tymi zmianami w wieńcu promienistym wskazującym na uszkodzenie mieliny.Takie ubytki mieliny skutkują zaburzeniami w przewodzeniu impulsów nerwowych, upośledzając czynności fizyczne chorego. Zmiany te wymagają dalszej obserwacji i diagnozowania.Proszę mi podać wynik badania EEG.
darekgorski2
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2016, o 11:36

Re: Omdlenie dziecka w szkole.Proszę o diagnozę

Post autor: darekgorski2 »

Opis EEG dzienny. Orzeczenie: zapis z pogranicza normy.
Opis EEG po deprywacji snu: na tle czynności podstawowej 9-11 c/asek o ampl 20-40 mikrovolt rejestruje się elementy senności, w trakcie których kilkakrotnie zarejestrowano wysokonapięciowe serie fal wolnych theta 4-5 c/se zwłaszcza w odprowadzeniach środkowo-centralnych. hw i sb nie zmieniają zapisu. Orzeczenie: zapis z elementami napadowymi aktywowanymi sennością.
W karcie informacyjnej ze szpitala jest jeszcze rozpoznanie: podejrzenie padaczki; nieprawidłowy obraz OUN w RM; niedomykalność zastawki mitralnej; niepełny blok prawej odnogi Hissa.
Oraz zalecenia: kontrola w poradni kardiologicznej, poradni d. (dziecięcej?), poradni laryngologicznej, zażywanie NOOTROPIL 0,8 / 2 x dziennie, oraz dokonanie prób błędnikowych. Pozdrawiam Darek
Było to pierwsze zemdlenie.
carboczar

Re: Omdlenie dziecka w szkole.Proszę o diagnozę

Post autor: carboczar »

Opis EEG jest charakterystyczne dla depresji, zamkniętych uszkodzeń głowy oraz padaczki.Co do spraw kardiologicznych, może wskazywać na zaburzenia krążenia które też mogły mieć wpływ na zaistniałą sytuację.Nie można wykluczyć i trudno bez badania ocenić,wpływ zmian zatok na układ błędnikowy w uchu wew.Tak,że zalecone badania i dalsze diagnozowanie jest jak najbardziej wskazane.
darekgorski2
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2016, o 11:36

Re: Omdlenie dziecka w szkole.Proszę o diagnozę

Post autor: darekgorski2 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
haploxylon
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 66
Rejestracja: 18 sty 2016, o 13:43

Re: Omdlenie dziecka w szkole.Proszę o diagnozę

Post autor: haploxylon »

Ponieważ dawno temu sam miałem takie objawy--napiszę co było powodem, tak skrótowo.
1----niedomykalność zastawki + opisany wysiłek ==to wyzwoliło objaw omdlenia.
2---- częściowy blok pęczka hissa z prawej-----to pogłębia całą sprawę.

Te dwa punkty BARDZO CZĘSTO łączą się z stale utrzymującą się niedyspozycją zatok.
W zatokach jest infekcja i nie może być usunięta przez sam organizm bo w sytuacji opisanych odchyleń kardio---jest to niemożliwe.
Infekcja zatok (do polipowatych zgrubień włącznie--ho ho --w tym wieku już !!) powoduje oddziaływanie na oba błędniki i skurcze naczyń okołobłednikowych.
Dziecko mdleje lub ma same zawroty głowy, nieraz pojawia się duszność .
Moim zdaniem należy pozostawić bez biegu podejrzenia neurologiczne. Ich leczenie, leki uspokajające itp. dają tylko pogorszenie kondycji.
Co robić teraz :
Koniecznie zrobić posiew z zatok ALE W DOBRYM LABIE -NP. W WARSZAWIE NA UL LELKA 26.(PATRZ INTERNET). Będzie to posiew z tylnej ściany gardła, ale należałoby także pobrać w zabiegowym (w szpitalu) materiał z nakłucia zatok szczękowych i ten materiał dostarczyć do wymienionego laboratorium.Nie korzystać z labów przyszpitalnych.
(chodzi o rodzaj stosowanych pożywek itp--niestety cena wysoka gdy są one ekstra).
Istotne jest , czy w zatokach jest tylko gronkowiec, czy też mamy dodatkowo chlamydie.
Proszę zauważyć,że gronkowiec zatruwa cały organizm co daje pozory najróżniejszych dolegliwości i stawiane są diagnozy absurdalne. Mogą dochodzić objawy uczulenia na gronkowca==skurcze oskrzeli --co daje pozory objawów od serca jakby, a to wcale nie ono gdyż sam pęczek hissa nie daje AŻ takich dolegliwości.
Na podstawie swoich bardzo długich doświadczeń, uważam,że jest to jakby jednostka chorobowa nie mająca swojej nazwy ale tworząca zamkniętą całość. Niestety, pomimo upływu lat, lekarze kompletnie nie znają tego typu powiązań (błędniki+toksyny gronkowcowe+niedotlenie zatok powiązane /w tym wypadku/ zawsze z wadliwą pracą zastawki).
Co do leczenia uważam,że NIESTETY tylko antybiotyki ujawnione w antybiogramie a do tego wyjazdy klimatyczne do Rabki. Żadne podnoszenie odporności nic tu nie da--nie w tym typie organizmu.
Nie radzę poddawać dziecka badaniu błędników na wirówce ani metodą wodną --bo przy tym typie dolegliwości są już tak podrażnione błędniki, że dziecko przeżyje szok !
Jednym z objawów tej choroby jest stała senność pacjenta, być może wiąże się z działalnością toksyn gronkowca idących z zatok.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post