Nawet umiarkowana aktywność ratuje zdrowie, a nawet życie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Nawet umiarkowana aktywność ratuje zdrowie, a nawet życie

Post autor: admin. med. »

Zazwyczaj spadek kondycji kojarzony z podeszłym wiekiem nie jest spowodowany starością, a brakiem aktywności fizycznej. Aby utrzymać dobrą formę i osiągnąć korzyści zdrowotne, wystarczy regularny i umiarkowany wysiłek 5 dni w tygodniu po 30 minut dziennie.

Poziom aktywności fizycznej po 65 r.ż. nie musi być intensywny, żeby przyniósł korzyści zdrowotne.

Seniorzy dotychczas nieaktywni powinni zacząć od lekkich ćwiczeń trwających nie dłużej niż 5 do 10 minut i stopniowo zwiększać czas i intensywność ćwiczeń. Finalnie dobrze jest zaplanować 150 minut umiarkowanych wysiłkowo ćwiczeń tygodniowo, czyli 30 minut przez przynajmniej 5 dni w tygodniu.

Badacze twierdzą, że kluczem do korzystnego wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie osób starszych jest ich regularność. Najlepiej ćwiczyć codziennie i o stałych porach. Wystarczający poziom aktywności fizycznej można uzyskać np. podczas długich spacerów, prac ogrodowych albo krótkich i bardziej wysiłkowych ćwiczeń jak marszobieg czy nawet chodzenie po schodach.

Z danych WHO wynika, że ludzie po 65 r.ż. spędzają średnio około 10 godzin więcej na leżeniu czy siedzeniu od pozostałych grup wiekowych, zaś po ukończeniu 75 lat jedna trzecia mężczyzn i połowa kobiet całkowicie przestają być aktywni fizycznie.

Według analiz Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych brak aktywności fizycznej zabija pół miliona Europejczyków rocznie i kosztuje Europę 80 mld euro. W Polsce jest przyczyną ponad 7 proc. zgonów, a koszty związane z chorobami, które wiążą się z brakiem aktywności - m.in. z cukrzycą, nowotworami, chorobą wieńcową - sięgają 219 mln euro rocznie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post