Rak płaskonabłonkowy skóry - czy to przerzuty??

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
margonw
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 1 lut 2016, o 10:22

Rak płaskonabłonkowy skóry - czy to przerzuty??

Post autor: margonw »

U mojej mamy wykryto rok temu rak płaskonabłonkowy skóry na nodze (dokładnie w okolicy kostki). Zmianę usunięto. wycinek skóry 1,5/3cm Wynik badania brzmiał CARCINOMA PLANOEPITHELILAE INVASIVUM G3. EXCISIO NON COMPLETA. TUMOR CRURUS SIN.
Przetłumaczyłam to jako: rak płaskonabłonkowy o wysokim stopniu złośliwości (niskozróznicowany), wyciecie nie kompletne. Miesiąc po tym miała kolejny zabieg, wycięto jej chore miejsce z zapasem . Wynik brzmiał STATUS POST EXCISIONEM CA BASOCELLULARE CUTIS CRUSIS SIN. Zmiana nie dochodzi do granic cięcia.

Moja pierwsza wątpliwość:
Jakim cudem na pierwszym badaniu tego samego wycinka jest rak płaskonabłonkowy a na drugim podstawnokomórkowy (czy to mozliwe czy ktos pomylił wyniki?)

Ale mam kolejny problem:
Otóż o tamtej pory minął rok, a na nodze pojawiło się mnóstwo (wielkość groszku) podskórnych guzków. Są twarde i róznej wielkości, jedne głębiej inne płycej. Naliczyłam ok. 20 szt na łydce na odcinku między kostką a podkolanem. Zaczyna mnie to przerażać bo co to może być? Idziemy do lekarza w przyszłym tygodniu ale czego mogę się spodziewać? Byłam z mamą na USG Dopplera, lekarz wykluczył zmiany żylne i sam nie mógł powiedzieć co to jest?

Czy to mogą być przerzuty???
Jak tak to co dalej? Czy na wycięcie nie jest ich za dużo cz może naswietlania?

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
dimedicus

Re: Rak płaskonabłonkowy skóry - czy to przerzuty??

Post autor: dimedicus »

Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego,ktoś poszedł na skróty albo nie doprecyzował gdyż można było napisać rak podstawnokomórkowy z różnicowaniem ogniskowym płaskonabłonkowym.Trudno mi dociekać dlaczego ktoś napisał tak czy tak.Niestety na odległość nie można ocenić jakie to są zmiany skoro nawet radiolog który to widzi nie może ocenić.Z opisu(2 zabiegu) wynika że zmiana została usunięta w całości z marginesem do zdrowej tkanki.
Czy to mogą być przerzuty???
Jak tak to co dalej? Czy na wycięcie nie jest ich za dużo cz może naswietlania?
Niestety mogą!
Bez badania tego się nie oceni,tak że nikt nie oceni jakie wdrożyć leczenie jak się nie wie co to za zmiany.Które wcale nie muszą oznaczać zmian meta.ale jak zaznaczyłem, mogą.
margonw
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 1 lut 2016, o 10:22

Re: Rak płaskonabłonkowy skóry - czy to przerzuty??

Post autor: margonw »

Otóż na 99% to przerzuty. Niestety. Ma już powiększone wezły chłonne w pachwinie. W środę idziemy z mamą na pobranie do badania jednej ze zmian w nodze. Potem 14 dni oczekiwania na wynik i seria naświetleń. Podobno juz nic więcej nie da się zrobić...
dimedicus

Re: Rak płaskonabłonkowy skóry - czy to przerzuty??

Post autor: dimedicus »

Pozostaje tylko czekać na wynik badań
margonw
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 1 lut 2016, o 10:22

Re: Rak płaskonabłonkowy skóry - czy to przerzuty??

Post autor: margonw »

przeszedł niestety wyrok: W tkance podskórnej stwierdza sie naciek nowotworu złosliwego Melanoma malignum.
IHC: HMB-45(+), Vimentyna(+), KL-1(-), S-100 (+).
Jestem przerażona. ja wiem że ona umiera. Tylko co mozna jeszcze zrobic aby jej ulżyc?. Czy radioterapia spowolni ten straszny proces? Na ile mozna rokować.
Nurtuje mnie jeszcze jedno? Jak z raka płaskonabłonkowego zrobił się czerniak złosliwy?
dimedicus

Re: Rak płaskonabłonkowy skóry - czy to przerzuty??

Post autor: dimedicus »

Przy podejrzeniu czerniaka złośliwego wymagane jest różnicowanie z rakiem podstawnokomórkowym.Jednak w badaniu histopato.?Wyniki immunogenne nie są najlepsze.Można zastosować leczenie uzupełniające,tu decyduje lekarz prowadzący.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post