Guz tarczycy

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
MałgorzataZ
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2016, o 10:02

Guz tarczycy

Post autor: MałgorzataZ »

Zwracam sie z prośbą o radę.Wykonałam usg tarczycy choć nigdy nie miałam problemów z tarczycą
Tarczyca prawidłowo położona o prawidłowej echogenności o wym
prawy płat 15x21x43 mm
lewy płat 12x18x46
cieśn 5mm.w zakresie płata lewego heteroechogeniczna zmiana ogniskowa śr 9mm.
Duże naczynie szyjne prawidłowe
Patologicznych węzłów chłonnych w obrębie szyi nie stwierdzono.

Wynik biopsji
Erytrocyty, koloid ,skupienia spłaszczonych thyreocytów.
Obraz cytologiczny zmiany łagodnej.

Proszę powiedzieć mi czy w związku z wynikiem powinno być zastosowane jakieś leczenie czy tylko dalsza obserwacja?
Dodam ,ze morfologia ,Ob ,poziom hormonów TSH Ft3 Ft4 jest w normie.
Zmiana wielkości9x6x9 mm
Z góry dziękuje za wskazówki.
dimedicus

Re: Guz tarczycy

Post autor: dimedicus »

Na dziś,obserwacja.leczenie farmakologiczne
MałgorzataZ
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2016, o 10:02

Re: Guz tarczycy

Post autor: MałgorzataZ »

Dziękuję za szybką odpowiedz.
Mam jeszcze jedno pytanie czy taką zmianę można naświetlać lampą Bioptron Zeptera,jak to wygląda z punktu widzenia medycyny?
carboczar

Re: Guz tarczycy

Post autor: carboczar »

To tylko producent poleca,z punktu widzenia medycznego nie widzę tu zastosowania.
MałgorzataZ
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2016, o 10:02

Re: Guz tarczycy

Post autor: MałgorzataZ »

Mam jeszcze jedno pytanie związane w powyzszymi wynikami.Otóż byłam juz u endokrynolga,powiedział mi ,że skoro wyniki TSH,Ft3,Ft4 sa w normie nie potrzeba żadnego leczenia tylko obserwacja.Zmiana jest wielkości 9 mm.
Zazaczył mi ,ze taka zmiana nie wchłonie sie a moze tylko urosnąć,bądz może byc takich guzów więcej.Zastanawiam się czy w zwiazku z tym nie można zastosowac jakiegoś leczenia farmakologicznego by temu zapobieć a nie czekac i tylko obserwować.Czy powinnam pójść jeszcze do innego endokrynologa?
Z góry dziękuję za odpowiedz i radę.
dimedicus

Re: Guz tarczycy

Post autor: dimedicus »

Jak zaznaczono już wyżej wskazana obserwacja.Można farmakologicznie zastosować iniekcję przez skórną podając etanol co pozwoli na zmniejszenie guzka,sam się nie wchłonie.W tej chwili wystarczy obserwacja czy ma tendencje wzrostowe.Co nie znaczy,że będzie guzek się powiększał.W takich przypadkach nie są to guzki typu złośliwego i można czekać.Na dziś nie ma podstaw do zmartwienia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post