[Film] Jaki jest wpływ depresji na bezsenność

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

[Film] Jaki jest wpływ depresji na bezsenność

Post autor: admin. med. »

Co łączy bezsenność z depresją?
Bezsenność jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Problemy ze snem negatywnie wpływają na życie i samopoczucie człowieka. Niewystarczająco wypoczęty organizm nie funkcjonuje prawidłowo, przez co trudno jest wykonywać wiele codziennych czynności. Bezsenność może być wywoływana przez szereg różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Depresja jest chorobą, której zazwyczaj towarzyszą zaburzenia snu.

Związane są one głównie z zaburzeniem rytmu dobowego organizmu w trakcie trwania choroby. Na zaburzenia snu w depresji wpływają także negatywne emocje chorego oraz wiele lęków, które mogą pogłębiać problemy z zasypianiem.

Do głównych zaburzeń snu u pacjentów cierpiących na depresję można zaliczyć bezsenność, zbyt wczesne budzenie się, a także zbyt długi sen. Pogorszenie stanu psychicznego pacjenta może wpływać na zmiany w przebiegu faz snu. Zaburzenia rytmu dobowego są charakterystyczne dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi, przede wszystkim w depresji. Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wykazują bezpośredni związek pomiędzy depresją a bezsennością. Nie ma jednak do końca pewności, czy to depresja jest czynnikiem pierwotnym w bezsenności, czy bezsenność jest czynnikiem mogącym wyzwolić depresję lub inne zaburzenia psychiczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post