Diuresin SR. Nadciśnienie tętnicze w monoterapii i leczeniu

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Diuresin SR. Nadciśnienie tętnicze w monoterapii i leczeniu

Post autor: admin. med. »

Działanie:

Jest to lek moczopędny, którego głównym zadaniem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Mechanizm działania polega na zwiększeniu wydalania moczu oraz bezpośrednim rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Obniżenie ciśnienia następuje stopniowo, ale działanie to utrzymuje się przez długi czas. Indapamid powoduje zmniejszenie przerostu mięśnia lewej komory serca w przebiegu nadciśnienia tętniczego. Lek nie działa negatywnie na gospodarkę węglowodanową i lipidową, nawet u chorych z cukrzycą. Jednak podobnie jak inne leki moczopędne powoduje obniżenie stężenia potasu we krwi. Dodatkowe jego działanie to zmniejszenie stężenia jodu związanego z białkami. Po podaniu doustnym indapamid szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze w monoterapii i leczeniu skojarzonym.
Przeciwwskazania:

Nie podaje się go przy nadwrażliwości na sulfonamidy oraz przy ciężkiej niewydolności nerek i wątroby. Ze względu na wpływ na gospodarkę jodem nie należy podawać leku przy zaburzeniach czynności tarczycy. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u osób z: zaburzeniami poziomu elektrolitów, cukrzycą, dną moczanową, chorobami nerek. Leku nie należy stosować u dzieci.
Interakcje:

W skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze może powodować jego nadmierny spadek. W połączeniu z lekami obniżającymi poziom potasu istnieje ryzyko nagłego spadku stężenia tego jonu we krwi. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zmniejszać działanie indapamidu. Stosowanie razem z lekami przeciwarytmicznymi może powodować zaburzenia rytmu serca, a razem z lekami przeciwdepresyjnymi może powodować niebezpieczny, nagły spadek ciśnienia.
Dawkowanie:

Preparat podaje się w postaci tabletek doustnych. W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się zwykle w dawce 1,5-2,5 mg, przyjmowaną raz na dobę. Lek zazwyczaj przyjmuje się rano, a pokarm nie wpływa na jego wchłanianie.
Uwagi:

Po konsultacji z lekarzem, w razie zdecydowanej konieczności, preparat może być stosowany u kobiet w ciąży. Nie zaleca się podawania kobietom karmiącym piersią. W trakcie leczenia indapamidem należy monitorować stężenie potasu, sodu i kwasu moczowego we krwi. Spadek ciśnienia tętniczego podczas stosowania indapamidu może doprowadzić do obniżenia zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń. Lek może powodować fałszywie dodatni wynik testu antydopingowego u sportowców.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post