Cordafen, w dławicy piersiowej, kardiomiopatii rozstrzeniowe

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Cordafen, w dławicy piersiowej, kardiomiopatii rozstrzeniowe

Post autor: admin. med. »

Cordafen, w dławicy piersiowej, kardiomiopatii rozstrzeniowej i przerostowej, nadciśnieniu tętniczym
Działanie:

Lek jest blokerem kanałów wapniowych obecnych w błonach komórkowych mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych oraz w mięśniu sercowym. Poprzez hamowanie napływu jonów wapnia do komórki powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych), co wywołuje obniżenie ciśnienia krwi. Gwałtowne obniżenie ciśnienia powoduje odruchowe przyspieszenie pracy serca. Lek w sporadycznych przypadkach może nasilać dolegliwości w chorobie wieńcowej. Ponadto lek rozszerza tętniczki wieńcowe i inne drobne naczynia, co bezpośrednio poprawia ukrwienie serca i innych narządów. Preparaty nifedypiny obniżają tendencje płytek krwi do zlepiania się ze sobą.
Wskazania:

Lek stosuje się w anginie Prinzmetala, przewlekłej stabilnej dławicy piersiowej, kardiomiopatii rozstrzeniowej i przerostowej, nadciśnieniu tętniczym. Preparaty nifedipiny mogą przyjmować pacjenci z chorobami drobnych naczyń, np. z chorobą Raynauda, w zaburzeniach krążenia mózgowego i w kurczu wpustu żołądka - achalazji.
Przeciwwskazania:

Preparatów nifedypiny nie należy stosować w nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu, w znacznym niedociśnieniu (ciśnienie skurczowe niższe niż 100 mm Hg), ciężkiej niewydolności serca i nerek, zaburzeniach rytmu. Leku nie powinno się podawać w celu szybkiego obniżenia ciśnienia.
Interakcje:

Nifedypina nasila działanie innych leków obniżających ciśnienie, leków przeciwdepresyjnych i narkotycznych leków przeciwbólowych. Lekarz powinien szczególnie starannie monitorować terapię, jeśli jest prowadzona równocześnie z preparatami digoksyny, teofiliny, chinidyny i beta-blokerami. Leki obniżające produkcję kwasu w żołądku, takie jak cymetydyna i popularna ranitydyna, oraz sok grejpfrutowy mogą nasilać działanie preparatów nifedypiny.
Dawkowanie:

Lek można podawać doustnie, podjęzykowo i w kroplówkach dożylnych. Po podaniu podjęzykowym lek bardzo dobrze się wchłania, a maksymalne działanie wykazuje już po 2-3 min. Po podaniu doustnym szczyt aktywności występuje po 15-30 min. Tabletek nie należy rozgryzać i dzielić. Lek należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Z reguły stosuje się doustnie 10 mg 3 razy na dobę, maksymalna dawka dobowa w anginie Prinzmetala wynosi 120 mg na dzień w dawkach podzielonych. Lek należy odstawiać stopniowo. Dożylnie preparat należy podawać w ciągłym wlewie, jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza.
Uwagi:

Lek mogą zażywać pacjentki w ciąży jedynie, gdy korzyści dla matki przewyższają w opinii lekarza potencjalne zagrożenia dla płodu. W okresie karmienia nie zaleca się przyjmowania preparatu.Nie wolno rozgryzać tabletek zawierających nifedypinę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post