Analiza moczu, co oznaczają wyniki

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Analiza moczu, co oznaczają wyniki

Post autor: admin. med. »

Wykonuje się ją, gdy chcemy poznać stan nerek, pęcherza i dróg moczowych. Dzięki analizie moczu można też sprawdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii.
Miarodajny wynik

Aby wynik analizy był miarodajny, mocz musi zostać prawidłowo pobrany. Do badania oddajemy mocz rano, na czczo, koniecznie po uprzednim podmyciu się. Powinien on pochodzić ze środkowego strumienia. Najlepiej oddać go wprost do specjalnego pojemniczka, który możemy kupić w aptece. Jeśli sprawia nam to trudność, użyjmy wyparzonego naczynia, a następnie mocz przelejmy do pojemniczka. Powinien jak najszybciej trafić do laboratorium.
Na formularzu z wynikami znajdziemy następujące punkty:

Barwa Może być słomkowa, jasnożółta, żółta i ciemnożółta. Zależy to m.in. od ilości wypijanych płynów. Po zjedzeniu buraków mocz może zabarwić się na czerwono. U osób chorych na żółtaczkę przybiera ciemną barwę.

Odczyn Właściwy jest odczyn kwaśny.

Ciężar właściwy Norma wynosi 1,005-1,030 g/cm3. Niski wynik świadczy o dużym rozcieńczeniu moczu (np. po wypiciu dużej ilości płynów) lub chorobach nerek. Po znacznej utracie wody spowodowanej np. biegunką lub wymiotami mocz zagęszcza się. Wynik może wtedy przekroczyć 1,030 g/cm3.

Białko. Nie powinno w ogóle występować. Ślad białka może się pojawić np. przy wysokiej gorączce, ale może też świadczyć o chorobie dróg moczowych lub nerek. Niepokojąca jest ilość białka podana w miligramach.

Cukier Nie powinien występować. Jego obecność sygnalizuje najczęściej cukrzycę, choroby nerek.

Bilirubina, urobilinogen. Obecność bilirubiny lub podwyższony poziom urobilinogenu świadczą o stanach chorobowych wątroby (np. marskość, ostre choroby zakaźne, wirusowe zapalenie wątroby, zatrucie alkoholowe ).

Ciała ketonowe W moczu zdrowego człowieka nie powinny występować. Pojawiają się u źle leczonych cukrzyków i u niektórych osób po wymiotach, na diecie, po dużym wysiłku fizycznym.

Osad W jego skład wchodzą:

- Nabłonki - pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Jedynie liczne nabłonki mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych.

- Krwinki białe (leukocyty) - może być ich 1-5 w polu widzenia. Większa liczba (powyżej 10) świadczy o stanie zapalnym dróg moczowych lub nerek.

- Krwinki czerwone (erytrocyty)

- mogą być pojedyncze w polu widzenia. W opisie zaznaczone jest zwykle, jaki charakter mają krwinki. Świeże pochodzą z dolnych odcinków dróg moczowych lub z pęcherza, natomiast wyługowane - z nerek. Większa liczba krwinek u osób starszych może być skutkiem miażdżycy naczyń krwionośnych przebiegających w nerkach . U osób młodych erytrocyty mogą się czasem pojawić po dużym wysiłku fizycznym. Obecność powyżej 10 krwinek w polu widzenia może być sygnałem takich chorób, jak np.: gruźlica nerek, kamica nerkowa, nowotwory nerek i pęcherza. Może również być skutkiem przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi.

- Wałeczki. Tworzą się w kanalikach nerkowych z cząsteczek białek. Pojedyncze mogą występować u ludzi zdrowych. Gdy jest ich dużo i utrzymują się przez dłuższy czas, świadczy to o chorobie nerek.

- Składniki mineralne. Najczęściej występujące to szczawiany wapnia. Jeśli jest ich dużo, może to świadczyć o tworzeniu się piasku lub kamieni. Przyjmowanie niektórych leków (np. sulfonamidów) może powodować pojawianie się w moczu tzw. kryształów polekowych.

- Inne. W moczu mogą być obecne pasma śluzu - gdy są nieliczne, nie należy się tym martwić. Jeśli występują bakterie, należy wykonać dodatkowe badanie, tzw. posiew .

Uwaga!

Kobiety nie powinny oddawać moczu do analizy w czasie miesiączki, a także dzień przed jej planowanym terminem oraz dzień po jej zakończeniu. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w moczu znajdzie się krew - wyniki analizy będą wówczas niemiarodajne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post