Benalapril 10. Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Benalapril 10. Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi

Post autor: admin. med. »

Działanie:

Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi, z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny II. Po podaniu doustnym, w wątrobie enalapril ulega przemianom do enalaprylatu - aktywnej postaci leku. Lek powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa efektywność pracy serca, hamuje i zapobiega jego przerostowi. Poprawia tolerancję wysiłku oraz zmniejsza kliniczne objawy niewydolności serca. Zwiększa przepływ krwi przez nerki oraz przez naczynia mózgowe i kończyn dolnych. Zwalnia rozwój niewydolności nerek w uszkodzeniu nerek z powodu cukrzycy i nadciśnienia. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenia w surowicy osiąga w 1 godzinę po podaniu doustnym. Jego działanie utrzymuje się około 4-6 h. Pokarm nie ma wpływu na wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.
Wskazania:

Lek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego w monoterapii oraz w połączeniu z innymi lekami. Lek podaje się także w terapii niewydolności serca oraz w celu spowolnienia postępu niewydolności nerek w przebiegu cukrzycy.
Przeciwwskazania:

Lek jest przeciwwskazany u pacjentów ze zwężeniem obustronnym tętnic nerkowych oraz w zwężeniu tętnicy jedynej nerki. Nie należy go podawać pacjentom ze stwierdzoną nadwrażliwością na lek lub jakikolwiek składnik preparatu oraz pacjentom z obrzękiem naczyniowo-ruchowym w wywiadzie po jakimkolwiek inhibitorze ACE. Przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Interakcje:

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zmniejszać siłę działania leku. Inne leki obniżające ciśnienie krwi nasilają działanie preparatu. U pacjentów leczonych jednocześnie lekami moczopędnymi mogą wystąpić znaczne spadki ciśnienia tętniczego. Przy jednoczesnym stosowaniu leków moczopędnych oszczędzających potas może dojść do niebezpiecznego wzrostu tego jonu w surowicy krwi. Preparat zwiększa toksyczność leków neuroleptycznych, soli litu oraz leków stosowanych w znieczuleniu ogólnym. Lek nasila działanie alkoholu.
Dawkowanie:

Najczęściej początkowo stosuje się 5 mg raz na dobę, stopniowo dawkę leku można zwiększać do 10-40 mg/d. w 2 dawkach podzielonych. Dawkę leku należy zmniejszyć u pacjentów z niewydolnością nerek.
Uwagi:

Nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W początkowym okresie leczenia należy monitorować stężenie elektrolitów i kreatyniny w surowicy.
Dostępne postacie leku:

tabletki, 0,01 g, 100 tabl.
tabletki, 0,01 g, 50 tabl.
tabletki, 0,01 g, 30 tabl.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post