Topamax - Topiramatum.W różnych postaciach padaczki.

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Topamax - Topiramatum.W różnych postaciach padaczki.

Post autor: admin. med. »

Topamax - Topiramatum.W różnych postaciach padaczki. Profilaktyka migreny.
Wskazania: W różnych postaciach padaczki jako jedyny lek lub jako uzupełniający skojarzony z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Profilaktyka migreny.

Dawkowanie: Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletek nie należy dzielić. Postać w kapsułkach jest przeznaczona dla pacjentów, którzy nie mogą połykać tabletek, np. dzieci i osób w podeszłym wieku. Kapsułki można połykać w całości lub po wysypaniu całej zawartości do małej ilości miękkiego pokarmu - mieszankę leku z pokarmem należy natychmiast połknąć nie przeżuwając. Nie zaleca się podawania leku pacjentom poniżej 2 roku życia. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie pacjentów nie zostało ustalone. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne: Najczęściej: senność, zawroty głowy, zwiększona pobudliwość nerwowa, niezborność ruchów, zmęczenie, zaburzenia mowy, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia widzenia, zaburzenia pamięci, splątanie, zaburzenia czucia, podwójne widzenie, jadłowstręt, oczopląs, nudności, zmniejszenie masy ciała, trudności w wysławianiu się, trudności w koncentracji, depresja, bóle brzucha, brak siły i zaburzenia nastroju. Rzadziej: zaburzenia smaku, pobudzenie, zaburzenia poznawcze, chwiejność emocjonalna, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia chodu, apatia, psychozy i objawy psychotyczne, zachowania agresywne i kamicę nerkową. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, zwroty głowy, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza: Gdy masz nadwrażliwość na topiramat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwpadaczkowe, leki uspakajające, glikozydy naparstnicy, metforminę, doustne leki antykoncepcyjne. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W leczeniu padaczki preparat można stosować w ciąży wyłącznie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. W okresie karmienia piersią stosować tylko po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka stosowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post