Postępowanie laryngologiczne przed wdrożeniem terapii CPAP?

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Postępowanie laryngologiczne przed wdrożeniem terapii CPAP?

Post autor: admin. med. »

Jakie powinno być postępowanie laryngologiczne przed wdrożeniem terapii CPAP?
CPAPCPAP (Continous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) – metoda wspomagania oddychania stosowana głównie w leczeniu bezdechu sennego, a także w przypadku niewydolności oddechowej. Urządzeniem do wykonywania CPAP jest pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta razem.

Dzięki ciągłemu nadciśnieniu wytwarzanemu przez pompę CPAP podtrzymuje (utrzymuje) drogi oddechowe otwarte i dzięki temu przeciwdziała bezdechowi podczas snu.

Terapia CPAP jest najskuteczniejszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego[1][2].

Pompa powietrzna zawiera jednostkę (urządzenie) sterujące-czujnik, który pozwala na utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia mimo nieszczelności maski i przecieku powietrza.

Niektóre modele CPAP, tzw. autoCPAP dostosowują ciśnienie w zależności od nasilenia zaburzeń oddychania w czasie snu. Są one droższe, ale lepiej tolerowane przez chorych. U pacjentów, którzy wymagają wysokiego ciśnienia terapeutycznego stosuje się niekiedy aparaty, które wytwarzają mniejsze ciśnienie w czasie wydechu i większe podczas wdechu. W celu zapobiegania wysychania błon śluzowych jamy ustnej i nosa podczas nawiewu powietrza nowsze modele pomp CPAP są wyposażone w podgrzewane nawilżacze powietrza[3].

Stosując aparat CPAP należy codziennie myć maskę letnią wodą ze zwykłym mydłem w kostce. Nie wolno stosować mydeł w płynie, płynów do mycia naczyń i płynów zawierających substancje bakteriobójcze - uszkadzają one elementy miękkniego silikonu maski, przylegające do skóry[3]. Raz w tygodniu należy przepłukiwać rurę łączącą maskę z pompą. Przynajmniej raz w tygodniu należy wyprać paski przytrzymujące maskę. Należy też pamiętać o okresowej wymianie lub czyszczeniu filtrów powietrza. Maskę należy wymienić, gdy po uszkodzeniu przestanie dokładnie przylegać do twarzy. Wtedy pompowane powietrze wydostaje się pomiędzy skórą twarzy a uszczelką[3]. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia częściowo refunduje zakup aparatu CPAP dla chorych na obturacyjny bezdech senny[4]. W takich krajach jak np. Wielka Brytania, maska jest wypożyczana pacjentom publicznej służby zdrowia bezpłatnie i pozostaje własnością placówki medycznej, opiekującej się danym pacjentem[5].

Okresowo, co kilka miesięcy, pacjenci są wzywani do kontroli wraz z używaną pompą, w której jest zainstalowany cyfrowy system rejestracji parametrów pracy pompy. Pozwala to skontrolować np.: ile razy podczas snu pacjent miał zatrzymanie oddechu i jakie ciśnienia powietrza były podawane w takim momencie do maski z pompy; przez jaki okres snu maska była nieszczelna; jak długo maska była w ogóle w użyciu i ile godzin dziennie pacjent spał; ile razy maska była zdejmowana podczas snu na przerwy, np. wyjście do toalety[3].

dr hab. n. med. Jerzy Tomik
Katedra i Klinika Otolaryngologii UJ CM w Krakowie
Pytanie nadesłane do Redakcji:

Moje pytania dotyczą pacjenta z ciężkim, obturacyjnym zaburzeniem oddychania w czasie snu (bezdech obturacyjny).

Odpowiedź eksperta:

dr hab. n. med. Jerzy Tomik
Katedra i Klinika Otolaryngologii UJ CM w Krakowie
1. Czy pacjent wymaga konsultacji laryngologicznej przed wprowadzeniem terapii ciągłym dodatnim ciśnieniem w górnych drogach oddechowych – CPAP/autoCPAP/BiPAP?

Tak, pacjent wymaga konsultacji laryngologicznej przed rozpoczęciem terapii CPAP. Zawsze należy przeprowadzić pełne badanie laryngologiczne w celu wykluczenia innych przyczyn obturacji dróg oddechowych.
2. Jeżeli tak, to jakie elementy wg laryngologów taka konsultacja powinna zawierać?

Pełne badanie laryngologiczne powinno obejmować: otoskopię (badanie uszu), badanie nosa pod kątem jego drożności (np. skrzywienie przegrody nosa lub jego brak, stwierdzenie polipów w nosie lub innych przyczyn niedrożności), badanie gardła i krtani (stan migdałków podniebiennych, migdałka gardłowego, podniebienia miękkiego oraz fałdów głosowych i okolicy podgłośniowej krtani).
3. Czy niewielkie skrzywienie przegrody jamy nosowej stanowi przeciwwskazanie do CPAP? Czy wymagana jest septoplastyka?

Określenie ”niewielkie skrzywienie przegrody nosowej” jest mało precyzyjne. Skrzywienie przegrody nosa powodujące zaburzenia w prawidłowym oddychaniu przez nos stanowi wskazanie do wykonania operacji korekcyjnej przegrody nosa (tzw. septoplastyka).
4. Jakie są przeciwwskazania laryngologiczne do terapii CPAP? W opisach badania laryngologicznego (niestety z reguły bez oceny/wykluczenia zwężenia podkrtaniowego) BRAKUJE konkretnej decyzji: można / nie można stosować CPAP, a konkluzja zawiera jedynie stwierdzenie skrzywienia przegrody...

Jeżeli w badaniu laryngologicznym stwierdzono zaburzenia, które upośledzają prawidłowe oddychanie, należy je skorygować operacyjnie. Po takim zabiegu można ewentualnie zastosować CPAP.
5. Gdzie można wykonać manometrię przełykową razem z badaniem polisomnograficznym w Polsce? Manometria przełykowa umożliwia ocenę jedno- lub wielopunktowego zwężenia górnych dróg oddechowych (ustalenie wskazań do ewentualnego leczenia zabiegowego ciężkiego bezdechu zamiast terapii CPAP).

Sądzę, że pytającemu chodzi o rynomanometrię, a nie manometrię przełykową. Rynomanometrię wykonuje się w celu oceny przepływu powietrza przez nos; natomiast manometria przełykowa – pozwalająca określić ciśnienie w różnych odcinkach przełyku – nie jest wykorzystywana w diagnostyce bezdechów sennych. Rynomanometrię można wykonać w większości ośrodków klinicznych – laryngologicznych lub pulmonologicznych.
6. Czy interwencje laryngologiczne są skuteczne w leczeniu ciężkiego OBS i mogą zastąpić CPAP? Opinie na ten temat są sprzeczne.

Laryngologiczne zabiegi operacyjne są skuteczne w leczeniu OBS, niekiedy jednak pacjenci wymagają zastosowania terapii uzupełniającej (CPAP).
źródło:mp.pl/wikipedia.org/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post