Postępowanie przy wysiłku fizycznym

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Postępowanie przy wysiłku fizycznym

Post autor: admin. med. »

Najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa wysiłku fizycznego
Opracowali: lek. Kamil Jonas, dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć
Klinika Chorób Serca i Naczyń UJ CM w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania wysiłku fizycznego sformułowano podstawowe zasady mające zredukować ryzyko urazów i innych zdarzeń niepożądanych.
Według nich należy przede wszystkim:

rozumieć potencjalne ryzyko wykonywania wysiłku fizycznego przy jednoczesnej świadomości, że praktycznie każdy może być aktywny w sposób bezpieczny
wybierać taki typ aktywności fizycznej, który jest dopasowany do aktualnego poziomu wytrenowania oraz celów zdrowotnych ćwiczącego, ponieważ niektóra aktywność jest bezpieczniejsza od innych
zwiększać aktywność fizyczną stopniowo z biegiem czasu, kiedy większa aktywność jest konieczna do osiągnięcia ustanowionych celów zdrowotnych lub zaleceń wysiłku; osoby nieaktywne powinny powoli zwiększać zarówno częstość, jak i czas wykonywania aktywności fizycznej
zachować środki ostrożności poprzez używanie odpowiedniego sprzętu, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i regulaminów użytkowania sprzętu i obiektów, podejmowanie rozsądnych decyzji dotyczących czasu, sposobu i bezpiecznego otoczenia do odbywania aktywności fizycznej
pozostawać pod opieką lekarską w przypadku obciążenia chorobami przewlekłymi; osoby takie powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem w kwestii rodzaju i ilości aktywności fizycznej, która będzie dla nich odpowiednia.

Zalecenia dla kobiet w ciąży i w okresie połogu

Zdrowe kobiety, które nie są aktualnie aktywne, powinny wykonywać przynajmniej 150 minut aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności tygodniowo w czasie ciąży i w okresie połogu. Wysiłek ten powinien być rozdzielony pomiędzy poszczególne dni tygodnia.
Kobiety w ciąży, które są aktywne fizycznie i wykonują aerobowy wysiłek o dużej intensywności, mogą kontynuować tę aktywność podczas ciąży i przez okres połogu pod warunkiem, że pozostają w dobrym zdrowiu i mają możliwość konsultacji ze swoim lekarzem i dostosowania wysiłku do aktualnych możliwości.

Najważniejsze zalecenia dla dorosłych z niepełnosprawnością

Dorośli z niepełnosprawnością, jeżeli tylko są w stanie, powinni wykonywać przynajmniej 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności lub 75 minut wysiłku o dużej intensywności tygodniowo. Wysiłek ten powinien być wykonywany w sesjach trwających przynajmniej 10 minut i powinien być w miarę możliwości rozdzielony pomiędzy poszczególne dni tygodnia.
Dorośli z niepełnosprawnością powinni w miarę możliwości wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej lub dużej intensywności, które obejmują wszystkie duże grupy mięśniowe co najmniej przez 2 dni w tygodniu. Zwiększenie tej ilości wysiłku pozwala na osiągnięcie dodatkowych korzyści zdrowotnych.
W przypadku gdy osoby z niepełnosprawnością nie są w stanie wypełnić powyższych zaleceń, powinny pozostawać aktywne fizycznie w miarę swoich możliwości i unikać siedzącego trybu życia.
Dorośli z niepełnosprawnością powinni skonsultować się ze swoim lekarzem w kwestii ilości i typu wysiłku fizycznego, który będzie dopasowany do ich indywidualnych możliwości.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post