Poszerzone naczynka krwionośne w obrębie skóry twarzy

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Poszerzone naczynka krwionośne w obrębie skóry twarzy

Post autor: admin. med. »

Poszerzone naczynka krwionośne w obrębie skóry twarzy, dekoltu, nóg,
Zmienione naczynia krwionośne widoczne w obrębie skóry twarzy, dekoltu, nóg, to nie tylko problem natury estetycznej, ale również medycznej. Często są przyczyną zgłaszania się do lekarza z powodu dolegliwości takich jak uczucie pieczenia, „ściągania skóry”, dyskomfortu, a nawet bólu. Wywołują powstanie nietolerancji kosmetyków używanych w codziennej higienie. Mogą być przyczyną ograniczenia aktywności fizycznej. Nieestetyczny wygląd zmian naczyniowych zwłaszcza występujących w obrębie twarzy powoduje szereg problemów natury psychologicznej, mogących prowadzić do zaburzeń funkcjonowania w środowisku rodzinnym i zawodowym.

Klasyfikacja zmian naczyniowych

Zaburzenia unaczynienia dzielimy na:

zmiany naczyniowe wrodzone
zmiany naczyniowe nabyte

Wśród wrodzonych zmiana naczyniowych wyróżniamy dwie główne kategorie:

malformacje naczyniowe- vascular malformations
guzy naczyniowe- haemangioma

Malformacje naczyniowe – są to zaburzenia rozwojowe w przebiegu których występują nieprawidłowe naczynia krwionośne wyścielone prawidłowym nabłonkiem

Zmiany te są widoczne w chwili urodzenia lub pojawiają się we wczesnym dzieciństwie.

Nie wykazują tendencji do samoistnego ustępowania.

Zależnie od dominującej komponenty naczyniowej malformacje naczyniowe dzielimy na:

włosowate
kapilarne (CM)
żylne (VM)
tętnicze (AM)
limfatyczne (LM)
mieszane (LVM, AVM)

Guzy naczyniowe – dawna nazwa naczyniaki krwionośne. Zmiany tego typu, charakteryzują się wzmożoną proliferacją komórek śródbłonka.

W przebiegu rozwoju zmiany wyróżniamy:

fazę intensywnego wzrostu w wieku noworodkowym
fazę inwolucji wieku dziecięcego.

Zmiany te zwykle nie występują w wieku późniejszym stąd też nazwa naczyniaki dziecięce.

Wyróżniamy dwie postacie:

powierzchowną – naczyniak truskawkowy, kapilarny prosty
głęboką – naczyniak jamisty

Nabyte zmiany w obrębie naczyń krwionośnych mogą występować jako zmiany pierwotne lub wtórne w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych.

Etiologia nabytych zmian w obrębie małych naczyń jest złożona, różnorodna i nie została do końca wyjaśniona.

Wśród przyczyn najczęściej wymienia się:

predyspozycje genetyczne
wpływ estrogenów u kobiet
nieprawidłową pielęgnację skóry np. zbyt agresywne peelingi ziarniste, maseczki typu peel off, maski rozgrzewające
czynniki emocjonalne (długotrwały stres )
niektóre choroby ogólnoustrojowe np. nadciśnienie tętnicze, schorzenia układu pokarmowego, zaburzenia krążenia
długotrwałe stosowanie niektórych leków np. sterydów
nadużywanie alkoholu
picie dużej ilości mocnej kawy
gorące i ostre potrawy
bardzo duży wysiłek fizyczny
niesprzyjające warunki atmosferyczne

Wśród nabytych zmian w obrębie małych naczyń możemy wyróżnić:

teleangiektazje
venulektazje
naczyniak gwiaździsty
naczyniak starczy
ziarniniak naczyniowy

Teleangiektazje - zaliczane są do malformacji naczyniowych. Tworzą je rozszerzone naczynia krwionośne splotu podbrodawkowatego, które przeświecają przez naskórek. Średnica zmian waha się w granicach od 0,1 do 1 mm.

Teleangiektazje mogą być ograniczone do niewielkiej powierzchni lub występować na całym ciele. Występują jako zmiana pojedyncza lub mnoga. W skrajnych przypadkach ściśle do siebie przylegają, tworząc bardzo gęstą sieć tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia, najczęściej występującego w obrębie policzków, nosa, czoła, dekoltu. Pojawiają się u dorosłych i u dzieci. Część z nich jest zaliczana do zmian wrodzonych.

Teleangiektazje dzielimy na zmiany naczyniowe:

pierwotne (samoistne) – powstające bez określonej przyczyny, związane najczęściej z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi samej skóry i narządów wewnętrznych. Ten typ zmian występuje bez uchwytnej przyczyny u dzieci i ludzi starszych. Inną przyczyną ich pojawienia może być ciąża.
wtórne (nabyte) – będące wynikiem działania czynników zewnętrznych, schorzeń skóry, chorób ogólnoustrojowych.
Teleangiektazje wtórne występują między innymi w trądziku różowatym, twardzinie, toczniu rumieniowatym, nadciśnieniu tętniczym, chorobach wątroby, zaburzeniach hormonalnych.

Do czynników zewnętrznych sprzyjających rozszerzaniu się naczyń zaliczamy międzyinnymi:

przewlekłą ekspozycję na słońce
częste korzystanie z solarium
wiatr
duże wahania temperatur
dużą wilgotność powietrza
stosowanie laserów biostymulujących

Teleangiektazje wtórne mogą powstawać również po nieracjonalnym stosowaniu zewnętrznych preparatów sterydowych.

Na podstawie wyglądu teleangiektazje dzielimy na cztery typy:

liniowe (linijne) – nie tworzą widocznych połączeń między sobą. Najczęściej umiejscowione na przyśrodkowej powierzchni uda, nieco powyżej stawu kolanowego, na nosie, na policzkach
drzewkowate (krzaczaste) -przypominające konary drzewa. Zazwyczaj zlokalizowane na bocznej powierzchni uda, nosie, policzkach
pajączkowate (promieniste)- rozchodzące się promieniście na boki od centralnego punktu
guzkowe – rozsiane nierównomiernie

Venulektazje – są to rozszerzenia żylakowe, o średnicy 0,5- 3mm. Zazwyczaj są grubsze niż typowe teleangiektazje. Występują głównie w obrębie kończyn dolnych najczęściej na udach, okolicy podkolanowej, podudziach i okolicach kostki. Wyglądem przypominają „miotełkę” lub „wachlarzyk” koloru sinego, wiśniowego lub sinogranatowego.

Do czynników sprzyjających występowaniu venulektazji zaliczamy:

uwarunkowania genetyczne
siedzący tryb życia
niską aktywność ruchową
otyłość
wady postawy
opalanie się
płeć żeńską
ciążę
antykoncepcję hormonalną
schorzenia naczyń krwionośnych np. przewlekła niewydolność żylna
noszenie nieodpowiedniego obuwia (wysokie obcasy)

„Pajączki żylne” są najczęściej występującym defektem kosmetycznym u kobiet. Stwierdza się je u ponad 50% pań w wieku dojrzałym, a niekiedy zdarzają się nawet u nastoletnich dziewcząt.

Naczyniak gwiaździsty- potocznie nazywany jest „pajączkiem naczyniowym”. Jest to ognisko rozszerzonych naczyń włosowatych, rozchodzących się promieniście od centralnie położonej tętniczki doprowadzającej. Morfologicznie jest to guzek barwy czerwonej, od którego odchodzą promieniście naczynia włosowate.

Średnica zmiany zazwyczaj nie przekracza 1 cm. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie. Umiejscawiają się najczęściej na twarzy lub tułowiu. Występują często u dzieci. W wieku późniejszym dominują u kobiet. Prawdopodobnie w ich powstawaniu istotną rolę odgrywają estrogeny.

Zmiany mogą pojawiać się w okresie ciąży i połogu. Towarzyszą również chorobom wątroby.

Naczyniaki starcze – nazywane potocznie „punktami rubinowymi”.

Występują bardzo często i licznie. Mogą powstać w każdym wieku, najczęściej jednak pojawiają się około 30-40 roku roku życia, a z upływem czasu ich liczba roście. Mają wygląd okrągłych kopulastych wykwitów o średnicy od 1 do kilku mm. Przybierają barwę od jaskrawo czerwonej do rubinowo czerwonej.

Najczęściej lokalizują się na tułowiu.

Do rozszerzenia naczyń dochodzi wskutek procesu starzenia się ściany naczyniowej, objawiającej się zanikiem włókien sprężystych oraz zwyrodnieniem tkanki łącznej.

Usuwamy je zazwyczaj z powodów kosmetycznych. Drażnione mogą krwawić.

Ziarniniak naczyniowy - jest to często występujący pojedynczy, kopulasty guzek o czerwonej, lub sinoczerwonej ziarninującej powierzchni. Średnica guzka może wynosić od kilku mm do około 2 cm. Zmiana szybko rośnie, wykazuje tendencje do krwawienia, oraz tworzenia owrzodzeń. Większość wykwitów powstaje w wyniku drobnych urazów i /lub zakażeń bakteryjnych. Często pojawiają się u kobiet ciężarnych lub jako powikłanie leczenia zmian trądzikowych doustną izotretinoiną. Zmiany rozwijają się u dzieci i młodych dorosłych.

Ziarniniak może występować na twarzy, rękach, palcach, błonie śluzowej jamy ustnej.

Zmiana jest bezbolesna.

W obrębie czerwieni warg , rzadziej na małżowinach usznych występują naczyniaki nabyte czerwieni wargowej- jeziorko żylne. Zmiana przyjmuje wygląd guzka koloru szaro-niebieskiego.

Leczenie zmian naczyniowych:

Wybór metody, oraz efekty leczenia zależą od rodzaju zmiany, rozległości, umiejscowienia, wieku pacjenta, objawów współtowarzyszących.

Najczęściej stosowane są następujące metody leczenia:

elektrokoagulacja
skleroterapia
krioterapia
laseroterapia
leczenie przy użyciu IPL- a (Intense Pulse Light).
leczenie przy użyciu VPL- a (Variable Pulsed Light).

Po przeprowadzonych zabiegach ważne jest, aby pacjenci pamiętali o konieczności zapobiegania nawrotom. Profilaktyka polega głównie na unikaniu czynników wywołujących zmiany naczyniowe, oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry.

W pielęgnacji skóry z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi musimy pamiętać o:

ochronie skóry przed promieniowaniem UV (słońce, solarium, lasery biostymulujace) – stosowaniu preparatów z filtrami UVB i UVA, a także z filtrem IR chroniącym przed podczerwienią
ochronie skóry przed zimnem i wilgocią – stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym
unikaniu przegrzania skóry twarzy ( np. w saunie, suszarką do włosów )
zrezygnowaniu z mycia twarzy klasycznymi mydłami i gorącą wodą . Zamiast tego należy stosować delikatne środki przeznaczone do skóry „ naczyniowej „ wrażliwej, bezzapachowe
stosowaniu odpowiednich kremów do skóry naczyniowej, hipoalergicznych, bezzapachowych
wskazane są kosmetyki i środki zawierające ekstrakty roślinne arniki, oczaru wirginijskiego, miłorzębu japońskiego i inne, jak również rutynę, witaminy C i K
przy pielęgnacji nie należy stosować peelingów mechanicznie ścierających skórę. Można stosować delikatne peelingi z kwasami owocowymi przeznaczonymi dla skóry naczyniowej – z kosmetyków tuszujących zalecane są specjalne podkłady lub emulsje pod podkład w kolorze zielonym lub zielono-niebieskim, które tuszują w dużym stopniu zaczerwienienie.
uzupełnieniu niedoborów witaminowych głównie B2, PP, C, rutyny. Stosowaniu również flawonoidów, garbników, związków krzemu, preparatów na bazie kasztanowca
o zabiegach kosmetycznych i fizykoterapeutycznych wzmacniających ścianę naczyń krwionośnych i rozjaśniających zmiany naczyniowe

Uwaga: nieodpowiednio dobrane i zastosowane zabiegi zamiast pomóc mogą nasilić zmiany w naczyniach!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post