Powikłania w leczeniu niepłodności

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Powikłania w leczeniu niepłodności

Post autor: admin. med. »

Powikłania w przebiegu leczenia niepłodności

W zaawansowanych procedurach wspomaganego rozrodu istnieją czynniki ryzyka, których każda lecząca się para powinna być świadoma. Wskazane jest abyście przeczytali poniższe informacje i w razie najmniejszych wątpliwości skonsultowali je z lekarzem prowadzącym lub zapoznali się z najczęściej zadawanymi pytaniami na naszej stronie.

Dyskomfort brzuszny - w trakcie stymulacji jajeczkowania, gdy dochodzi do powiększenia wymiarów jajnika, kobieta ma prawo odczuwać pewien dyskomfort w okolicach brzucha. Podobnie po punkcji jajników. Jeżeli jednak dolegliwości się nasilają, dołącza się gorączka lub nowe objawy konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zespół hiperstymulacji jajników (OHSS) - jest to zespół objawów, wynikających ze zwiększonych stężeń hormonów płciowych w organizmie kobiety, będących efektem nasilonej stymalacji jajników. Między prawidłową a nadmierną stymulacją istnieje bardzo wąska granica, przebiegająca u każdej kobiety inaczej.
Ciąże wielopłodowe - są one wynikiem stosowania nasilonej stymulacji jajników do produkcji większej liczby pęcherzyków jajnikowych, a w nich komórek jajowych. Ocenia się, że np. po stymulacji owulacji z zastosowaniem gonadotropin około 20% ciąż jest ciążami wielopłodowymi. Większość to ciąże bliźniacze, ale występują także ciąże o większej liczbie płodów. Dla porównania, w populacji ogólnej ciąże wielopłodowe stanowią 1 do 2 % wszystkich ciąż
Ciąże pozamaciczne - ryzyko ich wystąpienia po leczeniu niepłodności jest nieznacznie większe niż w populacji zdrowej. Zapłodnienie in vitro nie eliminuje tego ryzyka, chociaż ciąże pozamaciczne występują w takiej sytuacji niezmiernie rzadko.
Skręt jajnika - w trakcie stymulacji jajeczkowania dochodzi do powiększenia wszystkich wymiarów jajnika. Wzrost ten może prowadzić do jego skręcenia, co powoduje zahamowanie przepływu krwi w jego wnętrzu. Leczenie wymaga zabiegu operacyjnego. To powikłanie występuje u mniej niż 1% pacjentek.
Rak jajnika - nie wiadomo czy leki stosowane do stymulacji jajnika zwiększają ryzyko wystąpienia raka jajnika. Wiadomo jednak, że jego ryzyko rośnie wraz z liczbą występujących w życiu kobiety owulacji (niekoniecznie w wyniku stymulacji jajeczkowania). A z drugiej strony - okresy ciąż i laktacji zmniejszają ryzyko raka piersi i błony śluzowej macicy.
Infekcje - punkcja z pobraniem komórek jajowych wymaga przekłucia igłą punkcyjną ściany pochwy. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia infekcji, tak jak przy każdym innym przerwaniu ciągłości tkanek. Niekiedy stosuje się profilaktyczną antybiotykoterapie. W chwili obecnej, przy aktualnie stosowanych zasadach antyseptyki i aseptyki powikłanie to występuje bardzo rzadko.
Perforacja - w trakcie punkcji jajników może zdarzyć się uszkodzenie (skaleczenie) leżących w sąsiedztwie organów wewnętrznych lub naczyń krwionośnych. Dotyczy to głównie jelita grubego i pęcherza moczowego. Pamiętać jednak należy o tym, że igła punkcyjna ma bardzo niewielkie rozmiary, co powoduje że powikłanie to występuje dużo rzadziej niżby można było sądzić, a ewentulane uszkodzenia goją się samoistnie. Tym bardziej, że podobnych wymiarów igieł używa się w innych dziedzinach rutynowo do celowych nakłuć naczyń krwionośnych i wymienionych narządów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post