Profilaktyka nowotworów kobiecych

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Profilaktyka nowotworów kobiecych

Post autor: admin. med. »

Profilaktyka nowotworów kobiecych
* Nowotwory piersi
* Rak szyjki macicy
*Objawy
*Diagnostyka
*Profilaktyka
Nowotwory piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, stanowi ok. 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Złośliwy nowotwór piersi to nieprawidłowy rozrost tkanki piersi, przerastający otaczające tkanki i dający przerzuty do narządów odległych.

Objawy
które powinny budzić niepokój, to: zmiany wielkości, kształtu, zabarwienia, swędzenie, zaczerwienienie lub owrzodzenie brodawki, ból.

Warto również pamiętać o tzw. czynnikach zwiększonego ryzyka, które powinny mobilizować do jeszcze większej dbałości o swoje piersi. Jest to np. wiek, występowanie choroby u innych członków rodziny, wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza, późne macierzyństwo, bezdzietność.

Diagnostyka
Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, dokona oględzin (kliniczne badanie przedmiotowe piersi), przeprowadzi badanie palpacyjne piersi oraz węzłów chłonnych pod pachami, wreszcie skieruje na specjalistyczne badania: USG lub mammografię piersi, ewentualnie biopsję i zdecyduje o leczeniu.

Profilaktyka
Bardzo ważne jest rutynowe samobadanie piersi, wykonywane systematycznie co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu cyklu. Opiera się na dokładnym obmacaniu piersi w celu poszukiwania zmian, których wcześniej nie było. Im wcześniej odkryjemy zmianę, tym większe będą szanse na powodzenie leczenia. Jak podają specjaliści, wraz z powiększaniem się zaawansowania raka o jeden stopień, zmniejsza się szansa wyleczenia o 20-25%.

Pamiętajmy, że w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługują nam bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Program przeznaczony jest dla kobiet między 50. do 69. rokiem życia, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii.

UWAGA: w przypadku niepokojącej zmiany w obrębie piersi, możemy udać się do lekarza onkologa, bez konieczności posiadania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu!

Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania (po raku piersi) nowotwór złośliwy kobiet. W Polsce co roku zapada na niego ok 3,5 tys. kobiet. Niestety, umieralność pozostaje bez zmian od 25 lat i wynosi ok. 2 000 kobiet rocznie. Oznacza to, że codziennie umiera na tę chorobę 5 kobiet.

Objawy
Choroba może początkowo przebiegać bezobjawowo. W stadium zaawansowanym mogą pojawiać się: dłuższe i bardziej obfite miesiączki, niż zazwyczaj, nietypowe krwawienia z pochwy, np. pomiędzy miesiączkami, krwawienie po współżyciu seksualnym, krwawienia po menopauzie, upławy z pochwy, bolesne współżycie.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy
Ryzyko zachorowania jest tym większe, im dłużej zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (typami wywołującymi zmiany nowotworowe) nie jest leczone, im wcześniej rozpoczęło się współżycie seksualnego (w okresie dojrzewania organizm nie jest w pełni rozwinięty, co powoduje większe narażenie na zakażenie). Ryzyko zakażenia wzrasta także wprost proporcjonalnie do ilości partnerów seksualnych.

Profilaktyka
Skuteczną metodą profilaktyki jest systematyczne poddawanie się cytologii. We wczesnych etapach rozwoju rak ten może bowiem przebiegać bezobjawowo, zaś jedynym sygnałem choroby staje się nieprawidłowa cytologia. W przypadku niejasności wyniku cytologii lub potrzebie pogłębionych badań, lekarz może wykonać również kolposkopię.

Innym kierunkiem w profilaktyce raka szyjki macicy stały się szczepienia przeciw HPV. Przewlekłe zakażenie typami onkogennymi wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) bowiem jest jedną z głównych przyczyn rozwoju raka szyjki macicy. Szczepienia nie dają gwarancji, że kobieta nie zachoruje, lecz obniżają to ryzyko. Warto pamiętać, że główną drogą zakażenia wirusem są niezabezpieczone kontakty seksualne. Dlatego istotną rolę w profilaktyce będzie odgrywać też stosowanie reguł bezpiecznego współżycia seksualnego.

WAŻNE: Pamiętajmy, że przysługują nam bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Program przeznaczony jest dla kobiet między 25. do 59. rokiem życia, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały cytologii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post