Profilaktyka nt. HIV/AIDS

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Profilaktyka nt. HIV/AIDS

Post autor: admin. med. »

Edukacja nt. HIV/AIDS nie idzie w las
pozytywnieotwarci.pl

Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton” uczyła o HIV i AIDS podopiecznych 5 placówek opiekuńczo-wychowawczych podczas interaktywnej gry terenowej, która rozegrała się 21 maja w lasach Nadleśnictwa Drewnica koło Warszawy.

Grupa podopiecznych z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodków wspomagania rodziny z Warszawy i okolic pogłębiło swoją wiedzę o HIV i utrwaliło ją wykonując zadania przygotowane przez edukatorów seksualnych z „Pontonu” w lasach Nadleśnictwa Drewnica. Tajemnicze skrzynie trafiły do kilkuosobowych grup uczestników przed rozgrywką. W pakunkach znajdowały się materiały edukacyjne na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz instrukcja gry. Uczestnicy mieli dwa tygodnie na przygotowania. 21 maja chłopcy i dziewczęta w wieku od 15 do 19 lat wykorzystując zdobytą wiedzę, zmierzyli się z szeregiem zadań dotyczących profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności HIV i AIDS. W grze nie było przegranych. Wszyscy uczniowie ukończyli rozgrywkę i otrzymali dyplomy poświadczające nowe umiejętności. Będą pełnili funkcję edukatorów i edukatorek rówieśniczych – przekażą zdobytą wiedzę swoim koleżankom i kolegom. Projekt został sfinansowany ze środków przyznanych Grupie Edukatorów Seksualnych „Ponton” w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Jednym z dziewięciu zadań, przed którymi stanęli uczestnicy, było wyplątanie się z sieci pytań na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Edukatorzy „Pontonu” przytwierdzili kartki z problemami do licznych sznurków rozciągniętych między drzewami, np. Czy zakażeni rodzice mogą mieć zdrowe dziecko? Czy komary przenoszą HIV? Czy w prezerwatywach są pory, przez które może przedostać się HIV? Zadanie zaliczało przejście pomiędzy drzewami bez zaczepienia o przeszkodę z pytaniem, a każda dobra odpowiedź pozwalała na przecięcie kolejnego sznurka. Inne zadanie uświadamiało uczestnikom jak rozprzestrzenia się HIV – już jedna ryzykowna sytuacja może skutkować zakażeniem.

„Interaktywna gra terenowa to odpowiedź na zapotrzebowanie na działania edukacyjne w obszarze edukacji seksualnej, w tym profilaktyki HIV/AIDS, które zgłaszały do nas placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz ośrodki wspomagania rodziny” – mówi Joanna Skonieczna, edukatorka „Pontonu” i koordynatorka projektu. „Przygotowaliśmy więc zabawę, podczas której uczestnicy mieli okazję uświadomić sobie, że problem HIV dotyczy także ich oraz dowiedzieli się, jak zapobiegać zakażeniu”.

„Bezpośredni uczestnicy rozgrywki to nie jedyni adresaci projektu. Teraz ta młodzież przekaże osobom ze swojego otoczenia, jak zapobiegać zakażeniu i kiedy wykonać test w kierunku HIV oraz że każdy powinien odnosić ryzyko zakażenia HIV także do siebie. Owoce takich akcji, jak ta zbiera się całymi latami” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post