Profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii

Post autor: Asystentka »

Opracowała: dr n. med. Małgorzata Szczepanek

Skróty: HDCz – heparyny drobnocząsteczkowe, ŻChZZ – żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Zalecenia dotyczące stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej w celu zapobiegania ŻChZZ po artroskopii stawu kolanowego lub unieruchomieniu podudzia w opatrunku gipsowym nie są jednoznaczne.

W badaniu porównano częstość występowania po tych interwencjach objawowej ŻChZZ u chorych leczonych przeciwkrzepliwie i nieleczonych przeciwkrzepliwie.

Autorzy przeprowadzili dwa wieloośrodkowe, otwarte badania z randomizacją i z zaślepieniem osób oceniających wystąpienie punktu końcowego. Badaniem POT-KAST objęto pacjentów po artroskopii stawu kolanowego, natomiast w badaniu POT-CAST uczestniczyli chorzy leczeni unieruchomieniem podudzia w opatrunku gipsowym. Chorych przydzielano losowo do grupy otrzymującej profilaktyczną dawkę HDCz (przez 8 dni po artroskopii w badaniu POT-KAST lub przez cały okres unieruchomienia w badaniu POT-CAST; pierwszą dawkę podawano po zabiegu, przed wypisaniem do domu) lub do grupy bez leczenia przeciwkrzepliwego. Główny punkt końcowy stanowiła skumulowana częstość występowania objawowej ŻChZZ lub istotnego krwawienia w okresie 3 miesięcy po zabiegu (artroskopii lub założeniu opatrunku gipsowego).

Do badania POT-KAST zakwalifikowano wstępnie i poddano randomizacji 1543 pacjentów; po wykluczeniu osób niespełniających kryteriów włączenia i tych, które wycofały zgodę na udział w badaniu lub wypadły z badania, analizą objęto 1451 osób (wiek śr. 49 lat, mężczyźni 56%). ŻChZZ podobnie często wystąpiła w obu grupach (0,7% chorych leczonych za pomocą HDCz vs 0,4% osób z grupy kontrolnej). Częstość istotnego krwawienia również nie różniła się w obu grupach (po 1 chorym w każdej).

W badaniu POT-CAST 1519 chorych podlegało randomizacji; z tej grupy 1435 osób włączono do analizy (wiek śr. 46 lat, mężczyźni 50%). ŻChZZ wystąpiła z podobną częstością w obu grupach (1,4% chorych leczonych za pomocą HDCz vs 1,8% osób z grupy kontrolnej). U żadnego chorego nie stwierdzono istotnego krwawienia.

W obu badaniach najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi były zakażenia.

Na podstawie uzyskanych wyników badań stwierdzono, że profilaktyka ŻChZZ za pomocą HDCz stosowana przez 8 dni u chorych po artroskopii stawu kolanowego lub przez cały okresu unieruchomienia podudzia w opatrunku gipsowym nie zmienia ryzyka objawowej ŻChZZ, czyli nie jest skuteczna w jej zapobieganiu.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post