Projekty zmian w pakiecie onkologicznym

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Projekty zmian w pakiecie onkologicznym

Post autor: admin. med. »

Zmiany w pakiecie onkologicznym powinny zacząć obowiązywać 1 października 2016 roku – zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych a także projekty dwóch rozporządzeń, przesłane przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji publicznych.

Projekty są realizacją zapowiedzi zmian w pakiecie onkologicznym, przede wszystkim uproszczenia sprawozdawczości w zakresie prowadzenia list oczekujących w przypadku świadczeń „pakietowych” oraz uproszczenia samej karty DILO i uelastycznienia możliwości jej wydawania.

Projekt ustawy przewiduje jednak również, że minister zdrowia będzie mógł w drodze obwieszczenia ogłaszać wytyczne postępowania w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz opracowywania mierników oceny prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Ministerstwo proponuje likwidację obowiązku sprawozdawania do NFZ kolejki pacjentów w ramach pakietu onkologicznego jako osobnej listy, bo z samego systemu kart DiLO NFZ posiada informacje na temat kolejek oczekujących pacjentów. Nie będzie też obowiązku sprawozdawania o pierwszym wolnym terminie. „W przypadku świadczeń udzielanych na podstawie karty DILO, dla pacjenta istotne jest zapewnienie diagnostyki na poszczególnych etapach i rozpoczęcie leczenia w określonym, gwarantowanym czasie. Natomiast publikowane w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne informacje pochodzące z onkologicznych list oczekujących mają niski walor informacyjny dla pacjentów” – czytamy w uzasadnieniu do projektu. Pacjenci i tak udają się z kartą DiLO na kolejne badania czy konsultacje do wskazanych przez lekarzy miejsc, a nie wyszukują informacji o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia publikowanych w tym informatorze.

Zgodnie z zapowiedziami resortu, lekarze specjaliści w AOS zyskają prawo do wystawiania kart DiLO również na podstawie podejrzenia choroby nowotworowej, a nie tylko jej stwierdzenia.

Z lekarzy POZ zostanie natomiast zdjęty „bat” w postaci wskaźnika rozpoznawania nowotworów. Teraz, teoretycznie, po przekroczeniu minimalnej jego wartości, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej tracił możliwość wydawania karty DILO do czasu ukończenia szkolenia z zakresu wczesnego rozpoznawania nowotworów – ale przez kilkanaście miesięcy obowiązywania przepisu żaden lekarz nie przekroczył wskaźnika rozpoznawania nowotworów, był to więc przepis martwy, wpisany do ustawy na wyrost.

Lekarze, tak jak zapowiadało ministerstwo, wystawiając kartę DiLO nie będą już musieli wpisywać numeru Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego. Nie będą też musieli zapisywać w karcie DiLO: danych dotyczących objawów czy badań diagnostycznych.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje też uchylenie przepisu wprowadzającego bezlimitowe rozliczanie świadczeń w ramach pakietu onkologicznego. Nie oznacza to jednak, jak zapewnia ministerstwo, powrotu do limitów: bezlimitowość świadczeń pakietowych ma zostać wprowadzona poprzez zarządzenie prezesa NFZ.

Nowe przepisy przewidują również publikowanie przez Ministra Zdrowia w formie obwieszczenia wytycznych postępowania medycznego oraz mierników oceny prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego. „Wytyczne postępowania opracowane przez odpowiednie towarzystwa naukowe powinny uzyskać opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). (...) Po uzyskaniu opinii AOTMiT, Minister Zdrowia ogłosi wytyczne w formie obwieszczenia. Na podstawie tych wytycznych Minister Zdrowia opublikuje, w formie obwieszczenia, mierniki oceny prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego” – przewidują autorzy projektu nowelizacji w uzasadnieniu.

Świadczeniodawcy, z użyciem tych mierników oraz z danych raportowanych wraz z danymi rozliczeniowymi, będą obliczać wskaźniki efektywności leczenia onkologicznego, które następnie będą raportować do NFZ za poprzedni rok kalendarzowy nie później niż do końca drugiego kwartału.

Wskaźniki będą analizowane przez powołanych przez ministra zdrowia ekspertów. „Oczekuje się, że efektem raportowania tych wskaźników oraz ich analizy będzie zwiększenie dostępności do kompleksowego leczenia onkologicznego, co przyczyni się do zapewnienia jakości świadczeń opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa świadczeniobiorców” – uzasadnia resort zdrowia.

Szczegółowe propozycje dotyczące karty DiLO i sprawozdawczości zawierają projekty dwóch rozporządzeń. Przewidują one również wprowadzenie nowego wzoru karty DiLO (zgodnie z zapowiedziami ministerstwa ma liczyć dwie strony). Karta DILO będzie w całości prowadzona także w postaci elektronicznej, w aplikacji udostępnianej przez prezesa NFZ.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post