Przebieg zabiegu endoskopowego

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Przebieg zabiegu endoskopowego

Post autor: admin. med. » 1 maja 2016, o 08:02

Górny odcinek przewodu pokarmowego - przed wprowadzeniem endoskopu gardło chorego znieczula się lidokainą i układa w pozycji leżącej na lewym boku. Następnie przez ustnik umieszczony między zębami wsuwa się endoskop, dopóki nie poczuje się oporu zwieracza przełyku. Pacjent musi wtedy wykonać ruch, jakby przełykał kęs pokarmu, co umożliwia dalsze wsunięcie endoskopu i wykonanie badania.

Dolny odcinek przewodu pokarmowego - chory ułożony jest w pozycji leżącej na lewym boku. Końcówkę fiberoskopu smaruje się wazeliną i poprzez odbyt wprowadza do jelita grubego.

Endoskopię można podzielić na dwie duże kategorie, czyli na endoskopię diagnostyczną oraz endoskopię zabiegową.

Endoskopia diagnostyczna polega na oglądaniu przewodu pokarmowego, oddechowego w celu określenia nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, budowie anatomicznej lub poszukiwaniu ewentualnych chorób.

Wykonuje się następujące badania:

gastroskopia - obrazowanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, dzieli się na: egzofagoskopię (badanie przełyku), gastroskopię (badanie żołądka), duodenoskopię (badanie dwunastnicy) i intestionskopię (badanie jelita czczego),
enteroskopia - obrazowanie jelita cienkiego,
kolonoskopia - obrazowanie okrężnicy, dzieli się na: anoskopię (badanie dolnego odcinka odbytnicy), rektoskopię (badanie prostnicy) i sigmoidoskopię (badanie esicy), anoskopia i sigmoskopia wykonywane są sztywnymi endoskopami,
endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) - obrazowanie dróg żółciowych z wykorzystaniem środków cieniujących i badania RTG,
endoskopia kapsułkowa - badanie polegające na obrazowaniu całego przewodu pokarmowego, wykorzystując kamerę zamkniętą w kapsułce, którą połyka pacjent,
bronchoskopia - obrazowanie wnętrza tchawicy i oskrzeli,
laryngoskopię - obrazowanie krtani,
stroboskopię - obrazowanie tylnej ściany części krtaniowej gardła.

Endoskopia zabiegowa pozwala na wykonanie zabiegów leczniczych bez potrzeby przeprowadzania otwartego zabiegu chirurgicznego. Często jest to leczenie z wyboru. Technika ta jest możliwa dzięki nowoczesnym fiberoskopom umożliwiającym wprowadzenie przez endoskop specjalistycznych narzędzi.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów endoskopowych należy między innymi:

tamowanie krwawień z przewodu pokarmowego,
leczenie choroby refluksowej przełyku,
udrażnianie zwężeń przełyku, wpustu żołądka, odźwiernika, dróg żółciowych,
usuwanie ciał obcych,
usuwanie polipów,
usuwanie zmian płaskich błony śluzowej,
wprowadzenie sondy do jelita czczego w celu odżywiania dojelitowego chorych,
drenaż torbieli trzustki do żołądka,
papillotomia (sfinkterotomia) - zabieg polega na przecięciu zwieracza bańki wątrobowo-trzustkowej w celu usunięcia złogów z dróg żółciowych.

Wśród innych badań endoskopowych można wyróżnić kolposkopię (badanie wnętrza pochwy i szyjki macicy), artroskopię (badanie wnętrza stawu kolanowego), laparoskopię (badanie wnętrza jamy otrzewnowej) i cystoskopię (badanie wnętrza pęcherza moczowego).

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości