Przebieg zaburzenia osobowości typu borderline w ciągu całeg

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Przebieg zaburzenia osobowości typu borderline w ciągu całeg

Post autor: Asystentka »

Przebieg zaburzenia osobowości typu borderline w ciągu całego życia chorego
Tłumaczył lek. Cezary Strózik
Jak cytować: Biskin R.S.: Przebieg zaburzenia osobowości typu borderline w ciągu całego życia chorego. Med. Prakt. Psychiatria, 2016; 5: 19–26

Skróty: BPD – zaburzenie osobowości typu borderline, CLPS – Collaborative Longitudinal Personality Disorders Study, DBT – terapia dialektyczno-behawioralna, DSM – Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5 – 5th Edition, DSM-IV – IV Edition), MDD – duża depresja, MSAD – McLean Study of Adult Development, SUD – zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych

Robert S Biskin, Can J Psychiatry. 2015, Vol. 60(7), pp. 303–308. Copyright © 2015 by Canadian Psychiatric Association. Reprinted by Permission of SAGE Publications, Inc.

Pacjentów z zaburzeniem osobowości typu borderline (bordeline personality disorder – BPD) bardzo często spotyka się we wszystkich warunkach klinicznych. Stanowią oni 10% chorych zgłaszających się do ambulatorów,1 20% pacjentów hospitalizowanych2 oraz 6% chorych szukających pomocy lekarzy rodzinnych,3 mimo że częstość występowania tego zaburzenia w populacji ogólnej wynosi 1–2%.4 W próbach populacyjnych BPD rozpoznaje się podobnie często u obu płci, choć kobiety z tym zaburzeniem 3–4 razy częściej zgłaszają się do klinicystów.4 Jeżeli osób tych nie obejmie się długoterminową obserwacją lub programem leczenia, zazwyczaj zgłaszają się one po pomoc w sytuacjach kryzysowych.5 Na podstawie tych spostrzeżeń wiele osób uznało, że chorzy z BPD są zawsze w kryzysie i nigdy nie zdrowieją, co doprowadziło do znacznej stygmatyzacji tej grupy pacjentów w systemie ochrony zdrowia psychicznego.6,7 Osoby z rozpoznaniem BPD doznają znacznego cierpienia, ale ich rokowanie często jest lepsze niż się oczekuje, a prowadzenie odpowiedniej terapii pozwala dodatkowo poprawić ich stan zdrowia.

Podobnie jak w przypadkach pacjentów z innymi zaburzeniami osobowości, osoby z rozpoznaniem BPD doświadczają długotrwałych trudności, których następstwa ujawniają się w różnych obszarach życia, utrudniających funkcjonowanie, a także niemieszczących się w normach kulturowych przyjętych w społeczności, z której wywodzi się pacjent. Autorzy klasyfikacji Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders 5th Edition (DSM-5) również zaznaczyli, że charakterystyczne wzorce zachowania ujawniają się w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości, o ile nie wcześniej. Zgodnie z założeniami systemu DSM-5 (analogicznymi, jak w DSM-IV), zaburzenie osobowości (inne niż dyssocjalne) można rozpoznać u osoby w wieku <18 lat, jeśli objawy „dotyczą wszystkich dziedzin życia, są uporczywe i jest mało prawdopodobne, by ograniczały się do konkretnego stadium rozwojowego lub wynikały z innego zaburzenia psychicznego” – pod warunkiem, że objawy te występowały przez ≥1 rok.8 W niniejszym artykule przeglądowym opisano długoterminowy przebieg BPD niezależnie od grupy wiekowej, zwracając przy tym uwagę na wpływ leczenia na funkcjonowanie oraz nasilenie objawów u chorych z tym zaburzeniem.
Wnioski kliniczne

Zaburzenie osobowości typu borderline rozpoczyna się w okresie dojrzewania.
Zaburzenie osobowości typu borderline nie zawsze trwa przez całe życie.
U wielu pacjentów w późniejszym okresie życia utrzymują się objawy resztkowe.

Czego nie wiadomo

Nie zawsze można określić, czy u danego chorego będą występowały objawy resztkowe.
Przeprowadzono niewiele badań na temat leczenia pacjentów z BPD, którzy wprawdzie wrócili do zdrowia, lecz utrzymują się u nich objawy resztkowe.
cd...mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post