Przeniesienie zakażenia wirusa ospy wietrznej i półpaśca

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Przeniesienie zakażenia wirusa ospy wietrznej i półpaśca

Post autor: Asystentka »

Witam, moja córeczka zachorowała na ospę wietrzną, wczoraj zauważyłam u niej małe pęcherzyki. Za dwa dni będzie się nią opiekowała osoba (wcześniej chora na ospę). Czy jest możliwość, że osoba wcześniej chora przeniesie wirus na inne osoby, które na ospę nie chorowały? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.
Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Ospa wietrzna jest chorobą wirusową przenoszoną z chorego drogą kropelkową (kropelki aerozolu wydzielin dróg oddechowych chorego dostają się przy wdechu na błony śluzowe układu oddechowego osoby wrażliwej na zakażenie) lub przez kontakt płynu z pęcherzyków wiatrówkowych z błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą. Uważa się, że osoba chora zaraża od 1-2 dni poprzedzających pojawienie się wykwitów do czasu przyschnięcia wszystkich pęcherzyków, zwykle przez 5-7 dni po wystąpieniu wysypki.

Przechorowanie ospy wietrznej zapewnia trwałą odporność na zakażenie. W opisanym przez Panią przypadku osoba mająca się opiekować córeczką chorowała już na ospę wietrzną, więc jest odporna. Wirus ospy wietrznej i półpaśca, bo tak brzmi jego pełna nazwa, jest bardzo wrażliwy na czynniki środowiska i krótko przeżywa na powierzchni odzieży oraz przedmiotów.

Przeniesienia zakażenia można zatem uniknąć dzięki zwykłym zabiegom higienicznym: myciu rąk po kontakcie z chorym i zmianie odzieży czy używaniu fartucha. W klinice, gdzie pracuję, stosujemy izolację oraz opisane zabiegi higieniczne i nie dochodzi do zakażeń pacjentów od chorych na ospę wietrzną.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post