Przesuszenie skóry w zimie

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Przesuszenie skóry w zimie

Post autor: Asystentka »

Sucha skóra a sezon grzewczy - jak jej zapobiegać?

Wraz nadejściem sezonu grzewczego rozpoczyna się również bardzo trudny okres dla naszej skóry. Kiedy za oknem pierwsze przymrozki, a pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, rozpoczynamy sezon grzewczy, przez co powietrze w naszych domach staje się bardziej suche, niż dotychczas. Pod wpływem gwałtownych zmian temperatury, naskórek naszego ciała staje się bardzo wrażliwy, a w konsekwencji bardzo się wysusza. Jak zapobiegać wysuszeniom skóry w okresie jesienno-zimowym i jak ją właściwie pielęgnować? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Zadbaj o właściwą wilgotność powietrza
Mimo nie zachęcającej pogody za oknem, niewskazane jest przesadne przegrzewanie pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 22°C, a w sypialni 18°C. Dobrym pomysłem będzie powieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze czy też specjalnych kamionek wypełnionych z wodą.

Możesz również pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza lub nebulizatora, który rozpyla w powietrzu delikatną mgiełkę. Urządzenia te wytwarzają znacznie więcej pary wodnej, a przy tym równomiernie rozprowadzają ją w pomieszczeniach, przez co powietrze w naszym domu jest oczyszczane, nawilżane i odpowiednio jonizowane. Naturalnymi nawilżaczami w mieszkaniu są również kwiaty doniczkowe.

Pamiętajmy ro wietrzeniu pomieszczeń naszego domu czy mieszkania, szczególnie przed pójściem spać. Warto także unikać dymu papierosowego, nagłych zmian temperatury oraz kurzu i pyłu w otoczeniu, który dodatkowo może powodować wysuszenie skóry

Pij wodę!
Nie każdy o tym wie, ale picie co najmniej 1,5 litra wody może odpowiednio nawilżyć skórę naszego ciała. To bardzo ważne w okresie grzewczym, gdyż nawet najlepsze kosmetyki nawilżające nie są w stanie zrobić tego od środka.

Zadbaj również o właściwą dietę, bogatą w owoce i warzywa, które zapewniają dodatkową porcję wody oraz przeciwutleniacze zabezpieczające skórę przed starzeniem. Jeśli chcesz zwiększyć efekty nawilżania wewnętrznego, możesz przyjmować preparaty zawierające witaminy A i E, których tak bardzo potrzebuje wysuszona i swędząca skóra w okresie grzewczym.

Pielęgnacja ciała z pomocą emolientów
Pielęgnacja skóry w okresie grzewczym powinna polegać również na stosowaniu hipoalergicznych preparatów łagodzących podrażnienia, które będą natłuszczać skórę i tworzyć okluzyjny film tłuszczowy. Z pomocą przychodzą emolienty, preparaty wykorzystywane w kosmetyce do nawilżania skóry, które dzięki swoim szczególnym właściwościom natłuszczającym, regenerującym pozwalają skutecznie zwalczać choroby skóry - m.in łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. Ich stosowanie w okresie grzewczym może pomóc zmniejszyć i złagodzić stan zapalny, świąd i poprawić wizualny wygląd skóry.

Jak powinniśmy zatem dbać o skórę w okresie jesienno-zimowym?
Przede wszystkim należy odrzucić wszelkie środki myjące na bazie mydła czy alkoholu, a zastąpić je delikatnymi preparatami myjącymi o neutralnym pH dla skóry. Działanie łagodzące i zmniejszające podrażnienia ma żel pod prysznic A-DERMA, który posiada wyjątkowy i unikalny roślinny składnik - wyciąg z owsa Rhealba. Do codziennej pielęgnacji skóry w okresie grzewczym polecamy również nawilżający olejek BIODERMA posiadający wyjątkową formułę składającą się z tłuszczów roślinnych, witaminy PP oraz patentu Skin Barrier Therapy. Pamiętaj, że sucha skóra nie lubi gorącej wody. Zrezygnuj zatem z gorących kąpieli i natrysków. Temperatura wody powinna być umiarkowana i nie przekraczać 35 °C.

Po każdej kąpieli czy prysznicu, stosuj balsamy nawilżające dedykowane dla skóry suchej i wrażliwej lub popularne emulsje dla niemowląt, które nie posiadają parabenów, konserwantów i innych sztucznych barwników. Najlepsze wchłonięcie kosmetyków otrzymamy, gdy będziemy je nakładać na lekko wilgotną skórę jak oliwkę, dzięki czemu większa ilość wody pozostanie w naskórku. Cenne będą te kosmetyki, które w swoim składzie posiadają substancje utrzymujące wilgoć. Mowa tu o moczniku, glicerynie, kwasie mlekowym czy pantenolu.

Taką specjalistyczną formułę posiada emulsja do skóry Emolium, która dzięki starannie dobranemu i przebadanemu zestawowi substancji aktywnych skutecznie pielęgnuje skórę bardzo suchą, szorstką i popękaną. Ponadto ogranicza utratę wody, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy oraz zmiękcza i uelastycznia naskórek.

Inną ciekawą propozycją dla skóry jest balsam nawilżająco-natłuszczający do codziennej pielęgnacji ciała marki LA ROCHE-POSAY LIPIKAR BAUME AP+. Połączenie wysoce skutecznych składników zapewnia również balsam Eris Pharmaceris EMOTOPIC zawierający w swoim składzie: wosk z oliwek, lanolinę, olej ryżowy, o właściwościach regenerujących, który długotrwale nawilża i natłuszcza naskórek, tworząc barierę ochronną przeciwdziałającą przeznaskórkowej utracie wody. Balsam ten przywraca skórze naturalną fizjologiczną równowagę, optymalne nawilżenie i miękkość.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post