Przeszczepienia wątroby od dawców żywych budzą kontrowersje

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Przeszczepienia wątroby od dawców żywych budzą kontrowersje

Post autor: Asystentka »

Prof. Krzysztof Zieniewicz: Przeszczepienia wątroby od dawców żywych budzą kontrowersje

Przeszczepienia wątroby dorosłym od dawców żywych są obarczone niewielkim, ale mimo wszystko istniejącym ryzykiem dla ofiarującego narząd, stąd tak duża ostrożność w ich propagowaniu. Statystyka jednak przemawia na korzyść, gdyż niepowodzenia zdarzają się wyjątkowo rzadko. O kontrowersjach mówi prof. Krzysztof Zieniewicz, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
Czy pozyskanie wątroby jest trudniejsze niż nerki?
Tak, z bardzo prostego powodu- pół żartem pół serio : nerki są organem parzystym, wątroba jest jedna. Także zakładając, że przeszczepieniu ulega całość wątroby jej dostępność jest dwukrotnie mniejsza niż nerki. Ale nie zawsze przeszczepia się całą wątrobę. Istnieją techniki wykorzystania tego narządu dla dwóch biorców. Mówię tu o pobraniu wątroby od dawcy zmarłego. Nie ma wątpliwości, że pobranie wątroby do przeszczepienia jest trudniejsze niż nerki.

W przypadku nerki propagowane są programy pozyskania tego organu od dawcy żywego. Jak to wygląda w przypadku wątroby?
Tu problem się jeszcze bardziej komplikuje. Pobranie narządu od dawcy żywego, spokrewnionego z biorcą, stanowi wyjątkowo trudną technicznie operację. Oczywiście w Europie i na świecie jest ona wykonywana. Także w naszej klinice, przed kilku laty, począwszy do 2002 roku przeprowadziliśmy 5 przeszczepień wątroby od dawców żywych, z czego cztery zakończone zostały sukcesem, ale stało się tak w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia dorosłych biorców zakwalifikowanych do transplantacji z bardzo pilnych wskazań. Zdecydowaliśmy się na ten krok, kiedy nie można było pozyskać wątroby o odpowiednich parametrach od dawców zmarłych. Odważyliśmy się więc na te operacje za zgodą rodziców, rodzeństwa po to, aby uratować życie zazwyczaj młodym chorym. Natomiast program przeszczepień rodzinnych fragmentu wątroby w odniesieniu do dzieci prowadzimy wspólnie z Centrum Zdrowia Dziecka od 1999 roku. U nas odbywa się pobranie małego fragmentu wątroby, prof. Piotr Kaliciński i jego zespół z CZD dokonuje jego wszczepienia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post