Przeszczepy od żywych dawców - w stagnacji

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Przeszczepy od żywych dawców - w stagnacji

Post autor: Asystentka »

"Poltransplant": przeszczepy od żywych dawców - w stagnacji
W 2016 r. polscy lekarze przeszczepili jedynie 50 nerek pozyskanych od żywych dawców, podobnie było w latach poprzednich - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez "Poltransplant".

- Przeszczepianie nerek od żywych dawców jest wciąż piętą achillesową polskiej transplantologii - ocenił dyrektor Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Kwiatkowski.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", w 2016 r. w sumie przeszczepiono 78 narządów od żywych dawców, w tym 50 nerek oraz 28 fragmentów wątroby.

W 2015 r. przeprowadzono 82 przeszczepy od żywych dawców, wymieniono 60 ofiarowanych nerek i 22 fragmenty wątroby. W 2014 r. wykonano 85 takich zabiegów - najwięcej jak do tej pory; przeszczepiono wtedy 55 nerek i 30 fragmentów wątroby.

- Odsetek transplantacji nerek od żywego dawcy w odniesieniu do ogółu przeszczepów tego narządu stanowi w Polsce zaledwie 5 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych 30 proc., a w Holandii - 50 proc. - wskazał prof. Kwiatkowski.

Po pięciu latach od wprowadzenia w naszym kraju Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej wskaźnik przeszczepień nerki od żywego dawcy tylko nieznacznie się zmienił. W 2010 r. na 1 mln mieszańców przypadało u nas 1,31 takich przeszczepów, a w 2015 r. - zaledwie 1,57.

Program przewiduje, że w 2020 r. w Polsce powinno być wykonywanych 2,9 transplantacji nerek od żywych dawców w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. - Nawet jeśli się to uda, w 2020 r. znajdziemy się na poziomie, jaki Białoruś i Ukraina osiągnęły w 2013 r. - zwraca uwagę prof. Kwiatkowski. Dodaje, że w wiodących pod tym względem krajach wskaźnik ten przekracza wskaźnik 30 przeszczepów na 1 mln mieszkańców.

Prof. Kwiatkowski uważa, że należy uprościć procedury wymiany nerek między parami, co ułatwiłoby wykonywanie tzw. przeszczepień krzyżowych i łańcuchowych. Polegają one na tym, że pary wymieniają się między sobą nerkami, kiedy nie mogą tego zrobić bezpośrednio z powodu niezgodnej grupy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej, czyli występowania przeciwciał anty HLA u biorcy.

Pierwsze w Polsce przeszczep łańcuchowy wykonano w czerwcu 2015 r. w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Nerkami wymieniły się wtedy trzy pary.

Polskie prawo nie pozwala na pobranie i przeszczepienie nerki od tzw. dawcy altruistycznego, jednak art. 13 Ustawy Transplantacyjnej dopuszcza możliwość przekazania narządów osobie niespokrewnionej w przypadku "szczególnych względów osobistych".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post