Przetestują robota na pacjentach z alzheimerem

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Przetestują robota na pacjentach z alzheimerem

Post autor: admin. med. »

Lubelscy naukowcy przetestują robota na pacjentach z wczesnym alzheimerem
Na przełomie lutego i marca 2016 r. w klinice neurologii SPSK4 w Lublinie pacjenci z chorobą Alzheimera wezmą udział w testach robota, który w przyszłości ma im pomagać w codziennym funkcjonowaniu.

W klinice Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 powstanie studio, w którym będą przebywać pacjenci. Zaaranżowana powierzchnia ma odzwierciedlać warunki domowe. Z wykorzystaniem robota będą leczeni pacjenci oddziału z wczesną fazą choroby Alzheimera. Mają celowo popełniać błędy, by przetestować urządzenie.

Zespołem lubelskich naukowców kieruje prof. Konrad Rejdak, szef Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Nad stworzeniem robota pracuje międzynarodowe konsorcjum, do którego oprócz polskich naukowców należą zespoły z Niemiec, Włoch, Grecji i Wielkiej Brytanii.

W przyszłości robot ma trafić do domów chorych i pomagać im w codziennym życiu, m.in. podawać herbatę czy zakręcać gaz. Według prof. Rejdaka to tam jest najbardziej potrzebny, gdyż osoby cierpiące na alzheimera są często samotne.

Prototyp robota ma przyjechać do Lublina na przełomie lutego i marca. Budową mechanicznych części urządzenia ma się zająć lubelska firma Accrea.

Międzynarodowe konsorcjum pracujące nad urządzeniem wygrało prestiżowy konkurs Horizon 2020. Wartość przedsięwzięcia to 4 mln euro. Uniwersytet Medyczny na swoją część badań dostanie 1,5 mln zł. Lekarze z Lublina pomogą zaplanować użyteczne funkcje dla pacjentów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post