Przewlekłe choroby nerek,poradnik dla pacjentów i ich rodzin

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
admin. med.

Przewlekłe choroby nerek,poradnik dla pacjentów i ich rodzin

Post autor: admin. med. »

Przewlekła choroba nerek (PChN) jest to złożony zespół chorobowy, który charakteryzuje się często powolnym, ale nieodwracalnym i przeważnie postępującym pogorszeniem funkcji nerek.

Do upośledzenia czynności nerek dochodzi na skutek zmian chorobowych w miąższu nerek, głównie w kłębuszkach nerkowych, ale także w innych częściach nerki, np. w cewkach i otaczającej je tkance śródmiąższowej. Proces chorobowy uszkadza kłębuszki i sprawia, że liczba czynnych, prawidłowo funkcjonujących kłębuszków maleje.

PChN zazwyczaj stopniowo prowadzi do pogorszenia wszystkich funkcji nerek, czyli funkcji wydalniczej, wydzielniczej i metabolicznej. W wielu przypadkach dochodzi do schyłkowej niewydolności nerek i konieczności leczenia nerkozastępczego. Kolejne rozdziały tej książki wprowadzą czytelnika w większość zagadnień niezbędnych do zrozumienia istoty choroby oraz zasad samoopieki i samokontroli.

Poradnik ten powstał z myślą o pacjentach, którzy właśnie dowiedzieli się, że zapadli na przewlekłą chorobę nerek. Ma on ułatwić akceptację zaistniałej sytuacji i pozwolić z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

W poszczególnych rozdziałach książki dokładnie przedstawiono przyczyny, objawy oraz rokowanie w przewlekłej chorobie nerek. Najważniejszym celem jest zaznajomienie pacjenta z czynnikami przyspieszającymi postęp choroby oraz możliwościami zwolnienia jej progresji. Na wiele z tych czynników można bowiem wpływać poprzez poznanie istoty choroby. Zmiana trybu życia, stosowanie się do zaleceń zespołu leczącego oraz inne działania będące wyłącznie w gestii chorego, mogą opóźnić wejście w schyłkowy okres przewlekłej choroby nerek. Tym samym można mieć wpływ na swoje zdrowie. Omówiono również, jakie są metody leczenia schyłkowej niewydolności nerek i na czym polega właściwe przygotowanie do różnego typu terapii nerkozastępczej.
Załączniki
choroby-nerek.gif
choroby-nerek.gif (2.1 KiB) Przejrzano 907 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post