Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
Asystentka

Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Post autor: Asystentka »

Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego (otitis media secretoria – OMS) polega na gromadzeniu się wydzieliny w przestrzeniach ucha środkowego bez objawów ostrego stanu zapalnego. W takich przypadkach często pierwszym objawem jest pogorszenie słuchu i dotyczy to najczęściej grupy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, między 4, a 7 rokiem życia.

Przyczyny schorzenia są liczne i współdziałają w powstawaniu, a później w utrzymywaniu się schorzenia. Najczęściej w wyniku upośledzenia czynności funkcji trąbki słuchowej do jamy bębenkowej nie dostaje się powietrze. W jamie bębenkowej powstaje próżnia, co prowadzi do narastania obrzęku wyściółki ucha i wypełnienie jam ucha środkowego gęstym, kleistym płynem.

Czynniki najczęściej powodujące upośledzenie drożności trąbki słuchowej to:

przerost migdałka gardłowego (tzw. „trzeciego migdałka”),
nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, szczególnie nosa (katar) i ucha środkowego,
alergia pokarmowa i wziewna,
wady i schorzenia nosa oraz zatok przynosowych (skrzywienie przegrody nosa, polipy i guzy),
wady twarzoczaszki, w tym rozszczep podniebienia,
zaburzenia odporności,
niektóre choroby przewodu pokarmowego, np. choroba refluksowa.



Zalegająca wydzielina towarzysząca zmianom zapalnym wyściółki ucha środkowego powoduje upośledzenie słuchu, uczucie „pełności” w uchu, „przelewania” płynu, szumy i zawroty głowy. Uwagę rodziców i otoczenia najczęściej zwraca niedosłyszenie dziecka. U małych dzieci może to powodować opóźnienie w rozwoju mowy, u starszych - brak postępu w nauce czy tez zbyt głośne mówienie.

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Leczenie zachowawcze - przez ok. 3-12 miesięcy od momentu rozpoznania można stosować leczenie farmakologiczne zmierzające do udrożnienia trąbek słuchowych, upłynnienia wydzieliny i zmniejszenia stanu zapalnego wyściółki ucha, zwalczać zakażenia i stany zapalne górnych dróg oddechowych, co w efekcie ma prowadzić do powrotu prawidłowego słuchu. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie rezultatu należy rozważać leczenie operacyjne.

Należy podkreślić możliwość samowyleczenia i powrotu słuchu do normy, jednakże część dzieci z wysiękowym zapaleniem ucha wymaga leczenia operacyjnego. Nieleczone zapalenie ucha doprowadzić może do nieodwracalnych zmian w błonie bębenkowej i kosteczkach słuchowych, powstawanie zrostów, kieszonek retrakcyjnych błony bębenkowej, wtórnie perlaka i trwałego upośledzenia słuchu. Wszystkie te zmiany wymagają znacznie bardziej zaawansowanego leczenia operacyjnego.

Leczenie operacyjne w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus ma na celu ewakuację wysięku z ucha środkowego oraz poprawę drożności trąbki słuchowej. W znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie wykonuje się nacięcie błony bębenkowej, odsysa się płyn z jamy bębenkowej i zakłada drenik wentylacyjny przypominający kształtem szpulkę nici. Rolą drenika jest wyrównywanie ciśnienia między jamą bębenkową, a przewodem słuchowym zewnętrznym oraz ewakuacja wydzieliny z jamy bębenkowej. W sztuczny sposób przejmuje on tymczasowo funkcję trąbki słuchowej Eustachiusza. Czas utrzymywania drenażu wynosi około 6-9 miesięcy. W przypadkach nawrotów OMS, wad twarzoczaszki z trwałym zaburzeniem funkcji trąbek słuchowych, zakłada się specjalny drenik, aby zapewnić 2-3 letnią wentylację ucha.

Zakładany drenik ma 1,15 mm średnicy. Tak mały rozmiar drenu oraz delikatność operowanych struktur wymaga specjalnych narzędzi operacyjnych, mikroskopu i unieruchomienia Pacjenta. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo preferowaną metodą jest zabieg w znieczuleniu ogólnym (narkozie), jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób dorosłych można podjąć próbę leczenia w znieczuleniu miejscowym. Większość operowanych natychmiast po zabiegu odczuwa poprawę słuchu i ulgę. Niektórzy przez kilka godzin mogą odczuwać zaburzenia równowagi i nudności.

Po leczeniu operacyjnym u małych dzieci bardzo szybko dochodzi do poprawy rozwoju mowy. Starsze dzieci mówią ciszej , lepiej się uczą, lepiej reagują na polecenia. Ustępuje uczucie pełności w uchu. W trakcie utrzymywania drenażu obowiązuje zakaz moczenia uszu (basen, morze, nurkowanie).

Po zabiegu szczególną uwagę przywiązujemy do systematycznej kontroli słuchu i uszu. Co 3 miesiące wykonujemy otoskopię i kontrolujemy drożność drenika za pomocą tympanometrii. Dreniki często wypadają samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. Jeśli tak się nie stanie, należy je wówczas usunąć w znieczuleniu ogólnym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post