Przy chorobach reumatycznych wskaznae jest wsparcie psycholo

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Przy chorobach reumatycznych wskaznae jest wsparcie psycholo

Post autor: admin. med. »

Katowice, Lublin: wsparcie psychologiczne dla chorych reumatycznie
Zapalne choroby reumatyczne dotykają ludzi młodych, a więc osób, które zaczynają realizować swoje plany osobiste i zawodowe. Czy ktoś im w tym pomaga? Nie. Stowarzyszenie młodych chorych reumatycznie „3majmy się razem” chce to zmieniać.


W Polsce bezpłatne wsparcie psychologiczne dla młodych chorych reumatycznie jest praktycznie niedostępne. Co więcej brak poradnictwa zawodowego dla młodzieży i młodych dorosłych skutkuje często ich wykluczeniem i znacząco zwiększa koszty społeczne chorób reumatycznych, które ponosi całe społeczeństwo.

Stowarzyszenie młodych chorych reumatycznie „3majmy się razem” chce to zmieniać i dlatego realizuje drugą edycję Projektu Krok Naprzód Bis - Aktywizacja Zawodowa Młodych Chorych Reumatycznie.

O projekcie Stowarzyszenie poinformowało media w środę (12 października). Co roku, zawsze 12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. - W tym wyjątkowym dniu chcemy mówić, nie tylko o tym, że nas boli, ale że trzeba nas szeroko wspierać - zaznacza Monika Zientek ze Stowarzyszenia "3majmy się razem".

Jak zwraca uwagę Stowarzyszenie, diagnoza choroby reumatycznej oraz życie z nią stanowią obciążenie emocjonalne nie tylko dla osoby chorej, ale także dla jej całego otoczenia - rodziców, współmałżonka, dzieci.

Jeśli chory przewlekle na chorobę reumatyczną nie otrzymuje wsparcia psychologicznego w ramach leczenia, to często zostaje sam ze swoimi myślami depresyjnymi, lękami, poczuciem niskiej wartości. Choroba wiąże się też często z koniecznością ograniczenia aktywności zawodowej co skazuje chorych i ich rodziny na trudności finansowe.

Projekt Krok Naprzód Bis stawia sobie za cel wsparcie psychologiczne oraz aktywizację zawodową młodych chorych reumatycznie.

Cele projektu to:
• Psychologiczne wsparcie chorych i stworzenie im warunków do pełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym poprzez aktywizację zawodową.
• Zapoznanie uczestników z pracą nad myślami, emocjami oraz zachowaniem, co stanowi podstawę rozwoju zawodowego i aktywizacji na rynku pracy.
• Stworzenie przestrzeni do refleksji nad swoim życiem osobistym i pracą zawodową w celu analizy swoich zasobów.

Projekt finansowany jest ze środków własnych Stowarzyszenia oraz z grantu uzyskanego
w konkursie Zwyczajnie Aktywni, który powstał w trosce o poprawę codziennego życia pacjentów chorych na Autoimmunologiczne Choroby Zapalne. Głównym celem konkursu Zwyczajnie Aktywni jest wsparcie organizacji, które działają na rzecz osób chorych w celu zwiększenia ich szans na utrzymanie dotychczasowej aktywności zawodowej i jej ewentualny rozwój.


- Już na etapie pisania wniosku oraz pierwszych spotkań z naszymi ekspertami czułam, że ten projekt ma ogromny potencjał. Zwrócenie uwagi na kwestię jakości życia młodych chorych reumatycznie w Polsce jest niezwykle potrzebne - mówi Marta Kotarba, pomysłodawczyni oraz koordynator projektu, sama zmagająca się z chorobą reumatyczną.

Jak tłumaczy innym chorym, "choroba to sytuacja kryzysowa, którą trzeba odpowiednio zarządzić, aby nas nie pochłonęła i nie zniszczyła". - Uważam, że stworzenie możliwości kontaktu z psychologiem, doradcą zawodowym, uczestnictwo w warsztatach aktywizacji zawodowej to jest to, czego młodzi chorzy reumatycznie potrzebują - zaznacza.

Zdaniem Marty Kotarby, nie dba się należycie o kompleksowość procesu rehabilitacji chorych reumatycznie. W ramach leczenia warto się zajmować zdrowiem psychicznym młodej osoby na równi z troską o jej zdrowie fizyczne. Ważne jest bowiem długotrwałe utrzymanie jak najlepszej jakości życia chorego poprzez kontrolę objawów choroby i stworzenie mu warunków do uczestniczenia
w życiu społecznym.

W ramach Projektu Krok Naprzód Bis organizatorzy zaplanowali dyżury psychologa
i doradcy zawodowego na Facebook’u , a także dwa dwudniowe warsztaty dla młodych chorych, które odbędą się w Katowicach oraz w Lublinie.

Warsztaty prowadzą psycholodzy-psychoterapeuci: dr Lidia Zabłocka-Żytka, Karol Domański oraz Adam Kościuk z Pracowni Psychologicznej RefleksJA, a także psycholog-doradca zawodowy – Patrycja Stępień.

Organizatorzy zapraszają też na Facebook.com/Reumatyzm Ma Młodą Twarz

***
Ogólnopolskie Stowarzyszenie młodych chorych reumatycznie „3majmy się razem” zostało założone w 2008 roku przez osoby, które zachorowały w dzieciństwie lub młodości, a teraz, jako osoby dorosłe, chcą aktywnie wspierać chorych reumatycznie: dzieci, młodzież, młodych dorosłych oraz ich rodziny.

Celem Stowarzyszenia jest pomoc chorym w adaptacji do nowej, niełatwej sytuacji związanej z chorobą oraz ich aktywne wsparcie w powrocie m.in. do samodzielności, założenia rodziny i aktywizacji zawodowej, a także integracja środowisk związanych z chorobami reumatycznymi i edukacja społeczna.

źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post