Przybywa niewidomych oraz osób z upośledzeniem wzroku z powodu chorób plamki

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Przybywa niewidomych oraz osób z upośledzeniem wzroku z powodu chorób plamki

Post autor: Asystentka »

Przegląd systematyczny i metaanaliza danych zgromadzonych w ciągu 20 lat, opublikowane w "American Journal of Ophthalmology" i przeprowadzone przez Grupę Ekspercką ds. Utraty Wzroku w ramach badania Global Burden of Disease, dowodzą znaczącego światowego wzrostu liczby niewidomych oraz osób z upośledzeniem wzroku.
Kompleksowy przegląd i analiza danych z wszystkich dostępnych badań populacyjnych w okresie dwóch dekad, wykazały, że liczba niewidomych z powodu chorób plamki w okresie od 1990 do 2010 roku wzrosła o 36%, czyli o 600 000 osób, natomiast liczba osób z upośledzeniem wzroku wskutek chorób plamki zwiększyła się o 81%, czyli 2,7 mln osób. Takie zmiany zaobserwowano na tle globalnego wzrostu populacji o 30%.

Komentując wyniki badań, prof. Rupert Bourne z Anglia Ruskin University w Cambridge stwierdził: "Biorąc pod uwagę alarmującą liczbę przypadków utraty wzroku z powodu cukrzycy, których liczba wzrosła o więcej niż 2/3 w ciągu ostatnich 20 lat, należy zająć się globalną epidemią cukrzycy".

Badania wykazały, że w 2010 roku liczba osób niewidomych na całym świecie wynosiła 32,4 mln, a liczba chorych z upośledzeniem wzroku wynosiła 191 mln osób. Ślepota została sklasyfikowana jako ostrość wzroku <3/60, zaś upośledzenie wzroku zdefiniowano jako ostrość wzroku od <6/18 do ≥3/60 wywołane chorobami plamki, z wyłączeniem makulopatii cukrzycowej.

W tej populacji 2,1 mln osób to niewidomi z powodu chorób plamki, a 6 mln osób to osoby z upośledzeniem wzroku. Badanie wykazało, że choroby plamki stanowiły przyczynę 6,6% wszystkich przypadków ślepoty w 2010 roku i 3,1% wszystkich przypadków upośledzenia wzroku, na całym świecie. W okresie dwóch dekad objętych analizą, jak wykazały badania, populacja niewidomych lub doświadczających upośledzenia wzroku z powodu chorób plamki wzrosła o ponad 1/3 lub 36%, podczas gdy liczba osób z upośledzeniem wzroku zwiększyła się o 81%.

W sprawozdaniu z analizy dodatkowo stwierdzono, że "na każdych 15 niewidomych, jedna osoba była ślepa z powodu choroby plamki, a na każde 32 osoby z upośledzeniem wzroku, jedna doznała tego upośledzenia z powodu choroby plamki". Choroby plamki zdefiniowano jako "wszelkie zaburzenia plamki lub bieguna tylnego, z wyjątkiem retinopatii cukrzycowej". Jako przykłady wymieniono AMD, makulopatię w przebiegu krótkowzroczności i otwory w plamce.

Prowadząc badania, zespół badawczy wziął pod uwagę 14 908 artykułów spełniających odpowiednie kryteria opublikowanych od stycznia 1980 do stycznia 2012 roku, z czego 243 artykuły omawiały wysokiej jakości badania i kwalifikowały się do metaanalizy.

W kontekście innych chorób prowadzących do upośledzenia wzroku i ślepoty badacze stwierdzili, że główną przyczyną ślepoty w skali globu pozostaje zaćma oraz nieodpowiednia korekcja wad refrakcji, podczas gdy choroby plamki są na trzecim miejscu w tym rankingu. Ponadto wydaje się, że u kobiet częściej stwierdza się zaburzenia widzenia lub ślepotę spowodowaną chorobami plamki w porównaniu do mężczyzn. Podobną zależność zaobserwowano także w odniesieniu do ślepoty i zaburzeń wzroku z powodu zaćmy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post