Przyczyna zakażeń pokarmowych

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Przyczyna zakażeń pokarmowych

Post autor: admin. med. »

Przyczyna zakażeń pokarmowych - brak higieny u producentów żywności i w kuchniach

Podstawowa przyczyna zakażeń pokarmowych jest banalna. To brak higieny u producentów żywności, w naszej kuchni domowej i w kuchniach lokali gastronomicznych sprzyja rozmnażaniu się bakterii w pożywieniu. Zagrożenie zwiększa ciepła pora roku.

Kremówka z Salmonellą….
Zjedzenie nawet małej ilości zakażonej Salmonellą, czy gronkowcem złocistym żywności może wywołać chorobę objawiająca się ostra biegunką, bólem brzucha, wysoka gorączką, itp. Jej objawy mogą wystąpić w ciągu pół godziny od spożycia ale również znacznie później (np. po trzech tygodniach). Czas trwania większości z tych chorób to godziny lub dni. Niektóre jednak choroby (szczególnie pasożytnicze) ciągną się tygodniami, miesiącami, latami.

Jakie drobnoustroje chorobotwórcze zakażają przewód trawienny?
Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce są bakterie i wirusy: campylobacter (Campylobacter jejuni i Campylobacter coli), salmonella, oraz rotawirusy. Ponadto zakażają: gronkowiec złocisty, pałeczka czerwonki, laseczka zgorzeli gazowej i jadu kiełbasianego, przecinkowiec cholery (w krajach tropikalnych) i inne.

Jakie szkody wywołują zarazki w układzie trawiennym?
Chorobotwórcze drobnoustroje, a zwłaszcza wytwarzane przez nie toksyny wywołują zwykle podrażnienie i ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Stan zapalny powoduje wzrost przepuszczalności ściany jelit. Woda z osocza krwi przechodzi wówczas z naczyń krwionośnych do światła jelita, a drobnoustroje i ich toksyny są usuwane z wymiotami i biegunką. Czas, jaki upływa od chwili spożycia zatrutego pokarmu do wystąpienia objawów, różni się w zależności od rodzaju drobnoustroju. Najczęściej wynosi 6-36 godzin.

Ciepło mnoży zakażenia pokarmowe
W ciepłej porze roku bakterie rozwijają się szybciej i zakażają tzw. wrażliwe surowce dla przetwórstwa spożywczego – np. jaja, mięso, mleko, itp. Najwięcej zatruć pokarmowych powodują nieświeże wyroby cukiernicze z dodatkiem kremów, lody przygotowywane metodą nieprzemysłową (nie z proszku), garmażeryjne sałatki jarzynowe z majonezem oraz potrawy z jaj, mięsa, ryb, ich przetwory i konserwy. Są one narażone na szybkie zepsucie ze względu na dużą zawartość wody i skład chemiczny, stanowiący dobre podłoże do rozwoju mikroorganizmów.
W związku z tym latem zdarza się więcej zaburzeń przewodu pokarmowego związanych ze spożyciem pokarmów zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia.
Zatrucie Salmonellą
Zatrucie Campylobacter
Czerwonka – choroba “brudnych rąk”
Pałeczka okrężnicy O157:H7

oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr n med. Janusz Ciok gastrolog
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post