Przyczyny krwawienia z nosa, leczenie

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Przyczyny krwawienia z nosa, leczenie

Post autor: admin. med. »

Krwawienie z nosa to częsty problem, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza. W zasadzie każdy kiedyś doświadczył krwawienia z nosa. Nos jest bogato unaczyniony. Otwory nosowe są wyścielone błoną śluzową, która zawiera wiele drobnych naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne leżą na podłożu chrzęstnym lub kostnym, w związku z tym nie mają dostatecznego miejsca do rozszerzenia, stosunkowo łatwo też ulegają uszkodzeniu.

Zazwyczaj ma miejsce krwawienie z tzw. splotu naczyniowego Kiesselbacha. Splot ten jest bardzo podatny na uszkodzenia i przy niewielkich nawet manipulacjach w obrębie jamy nosowej, czy też po prostu wskutek nadmiernego wysuszenia błony śluzowej nosa, krwawi.

Krwawienia zazwyczaj nie mają dużego nasilenia i zwykle też samoistnie ustępują. Częste i nasilone krwawienia mogą stanowić same w sobie zagrożenie dla zdrowia pacjenta, mogą stanowić też „sygnał alarmowy”, mówiący o istnieniu jakiejś poważnej choroby, będącej przyczyną krwawień. Stąd w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zawsze zasięgnąć porady lekarza.
Objawy.

W przypadku urazu nosa, podrażnienia błony śluzowej nosa (np. poprzez wydmuchiwanie lub wycieranie nosa), czasem bez wyraźnej zewnętrznej przyczyny, dochodzi do krwawienia z nosa. Krew wypływa z jednego lub obu otworów nosowych, czasem też spływa do wewnątrz: przedostaje się poprzez nozdrza tylne do gardła i jamy ustnej, skąd może zostać wypluta lub połknięta.
Przyczyny krwawień z nosa.

Najczęstszą przyczyną krwawień z nosa są infekcje dróg oddechowych. Infekcja tocząca się w jamie nosowej powoduje miejscowe przekrwienie i rozpulchnienie błony śluzowej nosa. Delikatne naczyńka krwionośne stają się bardziej kruche i przy mocnym wydmuchiwaniu i oczyszczaniu nosa, można wywołać krwawienie. Niekorzystnie działa też suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba z infekcją dróg oddechowych, czy też nawet osoba zdrowa – dochodzi do wysuszenia błony śluzowej nosa, co jeszcze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia. Podczas infekcji wskazane jest dbanie o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, oczyszczanie nosa za pomocą fizjologicznych roztworów wody morskiej (w Polsce preparaty Sterimar, Disnemar – spraye do nosa), stosowanie leków uszczelniających naczynia krwionośne (wapń, rutyna – W Polsce np. Rutinoscorbin, Cerutin itp.).

Innym powodem krwawień z nosa są urazy: urazy tkanek miękkich nosa, złamanie nosa, złamanie twarzoczaszki, złamanie podstawy czaszki w obrębie dołu przedniego i środkowego, czy uraz spowodowany przez ciało obce w nosie. Krwawienie z nosa, a także wyciek z nosa wydzieliny żółtawej lub podbarwionej krwią po urazie głowy wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Pourazowy wyciek wodnistego żółtawego płynu z nosa (lub z ucha), czasem podkrwawionego wymaga oceny lekarza – może to być płynotok. Płynotok to wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego spowodowany urazem, najczęściej złamaniem podstawy czaszki z przerwaniem ciągłości opony twardej mózgu.

Po urazie nos powinien ocenić lekarz; zaopatrzy chirurgicznie ranę czy złamanie.

Przyczyną krwawień są też mikrourazy, powstałe np. podczas nieeleganckiego „dłubania w nosie”.

Powodem krwawień często jest nadciśnienie tętnicze krwi – podczas wzrostu ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach dochodzi do uszkodzenia, można powiedzieć obrazowo „rozerwania” naczyń w błonie śluzowej nosa. By temu zapobiec oraz by nie doszło do uszkodzenia przez podwyższone ciśnienie tętnicze krwi innych naczyń krwionośnych np. w mózgu, należy kontrolować i leczyć ciśnienie tętnicze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przyczyną krwawień z nosa są też choroby krwi, powodujące zaburzenia krzepnięcia: białaczki, małopłytkowość, niedobory czynników krzepnięcia. Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych również może powodować krwawienia (np. aspiryna, warfaryna, klopidogrel). Choroby samych naczyń krwionośnych również mogą być przyczyną krwawień np. choroba Rendu-Oslera-Webera. Krwawienia mogą być spowodowane niedoborami witamin (wit. K, wit. C).

Krwawienia z nosa występują też w ciąży, dotyczą około 10% ciężarnych. Przyczyną jest rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki nosa w ciąży a także osłabienie ściany naczyń. Jest to wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży. Kobiety ciężarne, które mają tendencję do nawracających krwawień z nosa, powinny wzbogacić swą dietę o produkty zawierające duże ilości witaminy C. Wzmacnia ona ściany naczyń i zmniejsza ich przepuszczalność zapobiegając krwawieniom.

Krwawienia wystąpić też mogą podczas przebywania na dużych wysokościach, w warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego. Przyczyną krwawień może być polip lub polipy nosa, choroby zanikowe błony śluzowej nosa, jak również nowotwory niezłośliwe i złośliwe nosa.
Jak zapobiegać krwawieniom z nosa?

Jeśli krwawienia występują u osoby z nadciśnieniem tętniczym, wskazana jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego i leczenie ściśle według zaleceń lekarza. Osoby z nawykiem dłubania w nosie powinny tego zaniechać. Osoby leczone lekami przeciwkrzepliwymi powinny przyjmować je ściśle według zaleceń lekarskich oraz dbać o regularną kontrolę układu krzepnięcia. Należy też dbać o dobre nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, by błona śluzowa nosa nadmiernie nie wysychała – w razie potrzeby zwilżać suchą śluzówkę nosa odpowiednimi preparatami (fizjologiczny roztwór wody morskiej w sprayu). W czasie infekcji (kataru) nos należy wycierać delikatnie.
Postępowanie w przypadku krwawienia.

W większości przypadków można samodzielnie zatrzymać krwawienie. Należy ostrożnie oczyścić nos, a następnie ucisnąć jego skrzydełka z zewnętrz przez około 3 minuty. Należy usiąść z głową pochyloną ku przodowi. Nie powinno się odchylać głowy ku tyłowi ani leżeć, aby krew przez gardło nie spływała do przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych. Krew, która dostaje się do jamy ustnej należy odpluwać. Dodatkowo można stosować okłady z lodu na nasadę nosa i zimne okłady na kark. Jeśli ciśnienie tętnicze krwi jest wysokie należy je obniżyć (np. kaptopril w tabletce pod język - wg pouczenia lekarza!)

Jeśli krwawienie nie ustępuje, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Lekarz dysponuje różnymi środkami, które mogą zahamować krwawienie, np. włożenie tamponu z waty lub gazy do otworu nosowego spowoduje ucisk i przerwie krwawienie, czasem konieczne jest „przypalenie” (kauteryzacja) krwawiących naczyń.

W przypadku często powtarzających się krwawień należy przeprowadzić bardziej szczegółowe badania, w celu ustalenia ich przyczyny i leczenia choroby podstawowej.
Jakie badania wykonuje się dla ustalenia przyczyny krwawienia?

Lekarz zleca badania dodatkowe po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu (rozmowy z pacjentem). Badania, które mogą wyjaśnić przyczyny częstych krwawień z nosa, to przede wszystkim obejrzenie jamy nosowej we wziernikach przez laryngologa. Konieczny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W badaniach laboratoryjnych ocenia się morfologię krwi oraz sprawdza stan układu krzepnięcia. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać wykonanie zdjęcia RTG czaszki, zatok przynosowych, a nawet tomografia komputerowa głowy.
Powikłania krwawień z nosa.

Zwykle nie dochodzi do żadnych powikłań, związanych z krwotokiem z nosa. Jeżeli jednak krwawienie z nosa nie ustąpi po krótkim czasie, istnieje niebezpieczeństwo utraty większej ilości krwi.

Ponadto należy pamiętać o ustaleniu przyczyny krwawienia – może ono być „sygnałem alarmowym” poważnej choroby.

Powyższy artykuł daje jedynie ogólną wiedzę o problemie, jakim jest krwawienie z nosa. Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza. Tylko porada lekarska oparta na osobistym zbadaniu pacjenta, wywiadzie chorobowym i badaniach dodatkowych zawsze gwarantuje postępowanie bezpieczne, takie, które może dać pożądany efekt zdrowotny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post