Przyczyny męskiej niepłodności

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Przyczyny męskiej niepłodności

Post autor: admin. med. »

Zwykle niepłodność mężczyzn jest skutkiem wielu nakładających się czynników.

Obserwacje wykazują, że jakość nasienia stale się pogarsza, co jest bezpośrednio związane z zanieczyszczeniem środowiska, stylem życia, dietą, czy przyjmowanymi używkami. Nawet sterydy anaboliczne, stosowane przez mężczyzn do stymulowania przyrostu masy mięśniowej, mogą być przyczyną niepłodności, ze względu na hamowanie wytwarzania plemników.

Najczęściej spotykanymi problemami są:

Nieprawidłowa objętość ejakulatu - aspermia
Nieprawidłowa ilość plemników w ejakulacie - azoospermia
Nieprawidłowa ruchliwość plemników - asthenozoospermia
Nieprawidłowa morfologia plemników - tetrazoospermia
Nieprawidłowa żywotność plemnikow - nekrospermia
Podniesiona ilość leukocytów - leukocytospermia


Aspermia jest to wydzielanie w jednej porcji ejakulatu ilości mniejszej niż 0,5 ml nasienia. Aspermia może być skutkiem wad rozwojowych, urazów, chorób zakaźnych lub zabiegów operacyjnych. Dochodzić do niej może na skutek zablokowania odpływu nasienia, wytrysku wstecznego lub braku wytwarzania składników płynu nasiennego a czasami i plemników. Niekiedy może być skutkiem odbycia dużej ilości stosunków, w krótkim czasie, zakończonych wytryskiem. Mówimy wtedy o aspermii przejściowej.

Hipospermia – jest schorzeniem polegającym na wydzielaniu podczas jednej ejakulacji zbyt małej ilości spermy (mniej niż 2 ml).

Hyperspermia - wydzielanie podczas jednej ejakulacji więcej niż 6 ml spermy, co może spowodować zmniejszenie koncentracji plemników w nasieniu, a w konsekwencji może utrudniać zapłodnienie.

Azoospermia to stan, w którym w nasieniu nie stwierdza się obecności plemników. Występuje u ok. 1% wszystkich mężczyzn oraz w 10-15% przypadkach niepłodności męskiej. Azoospermię rozpoznajemy, kiedy w dwóch niezależnych badaniach nasienia nie stwierdzi się obecności plemników

Oligoozospermia - obniżona liczba plemników w nasieniu. Prawidłowa wartość przyjęta przez WHO od 2010 roku wynosi ≥ 15 mln/ml.

Polizoospermia - zbyt duża liczba plemników w nasieniu (powyżej 250 mln plemników na mililitr nasienia). Wg badań polizoospermia występuje u około 0,5 – 4 % niepłodnych mężczyzn.

Asthenozoospermia oznacza nieprawidłową ruchliwość plemników znajdujących się w ejakulacie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi wartościami za wartość prawidłową przyjmuje się ≥ 32% plemników wykazujących ruch postępowy.

Tetrazoospermia - w ejakulacie występuje mniej niż 30% prawidłowo zbudowanych plemników.
Stan plemników ze względu na ich budowę określa się wykonując spermiogram – badanie jakości nasienia. Plemniki mogą mieć wady związane z budową akrosomu, główki, wstawki i witki oraz cytoplazmy plemnika.

Nekrospermia to brak żywych plemników w ejakulacie. Jako prawidłową normę przyjmuje się co najmniej 75% żywych plemników. Aby wyniki były wiarygodne, trzeba powtórzyć je 3 razy.

Leukocytospermia to stwierdzenie zwiększonej ilości leukocytów w nasieniu. Występuje, gdy w nasieniu stwierdza się ponad 1 milion leukocytów w mililitrze. Najczęściej jest skutkiem procesu zapalnego w obrębie narządów rozrodczych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post