Przyczyny pogorszonego widzenia ze stanami zapalnymi,zaczer

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Przyczyny pogorszonego widzenia ze stanami zapalnymi,zaczer

Post autor: admin. med. »

Przyczyny pogorszonego widzenia ze stanami zapalnymi,zaczerwienionym okiem
Pogorszenie wzroku, zwłaszcza gwałtowne jest częstą przyczyną wizyt w gabinetach okulistycznych. Jeżeli dodatkowo występuje ból i zaczerwienienie to powinna to być czerwona flaga sygnalizująca stan na tyle niebezpieczny, że wymagający pilnej konsultacji okulistycznej. Szczęście w nieszczęściu, taki zestaw objawów jest w zasadzie nie do przeoczenia, a niepokój z nim związany zmobilizuje do wizyty lekarskiej nawet najbardziej opornych.
Ostry atak jaskry

Najważniejszą chorobą objawiającą się wspomnianymi objawami to jest, pogorszeniem ostrości wzroku, zaczerwienieniem oraz bólem jest ostre zamknięcie kąta przesączania, w uproszczeniu (chociaż niepoprawnie) nazywane ostrym atakiem jaskry. Od stanu takiego dochodzi u osób predysponowanych warunkami anatomicznymi oka, a najczęstszą bezpośrednią przyczyną jest zablokowanie omawianego kąta przez tęczówkę. W opisywanym przypadku, odcięta zostaje droga odpływu cieczy wodnistej z oka, która jest cały czas w nim produkowana. Skutkiem tego jest gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi tytułowej trójce w tej chorobie mogą być: nudności, wymioty oraz objaw „halo” widoczny wokół źródeł światła. Bardzo ważne w przypadku omawianego zamknięcia kąta przesączania jest wczesne postawienie diagnozy przez lekarza, gdyż bezzwłoczna interwencja nie tylko przynosi ulgę, ale może i uratować zdolność widzenia chorego oka.
Zapalenie rogówki

Następną ważną jednostką chorobową kojarzącą tytułowe trzy objawy jest zapalenie rogówki. Jest to struktura silnie unerwiona, więc naturalną konsekwencją jej patologii jest ból. Zaczerwienienie w przypadku zapaleń rogówki jest dość charakterystyczne i nazywane jest rzęskowym, bądź głębokim. Układa się wokół rogówki (czyli bliżej centralnej części gałki ocznej w przeciwieństwie do zapalenia spojówek, gdzie przekrwienie jest bardziej peryferyjne). Nie widać w jego obrębie tak zwanego rysunku naczyniowego, gdyż ma ono jednolite, sinoczerwone zabarwienie. Dołącza się do tego głęboki spodek ostrości wzroku w wyniku braku przejrzystości rogówki. Przyczynami zapaleń rogówki, przebiegającymi z podawanymi objawami są najczęściej bakterie, jednak również mogą być wywołane przez grzyby czy pierwotniaki (np. Acanthoamoeba, charakterystyczna dla zaniedbań higienicznych u osób używających szkieł kontaktowych).
Zapalenie wnętrza gałki ocznej

Zaczerwienienie, ból oraz pogorszenie widzenia, mogą być także, objawami zapalenia wnętrza gałki ocznej. Jest to ciężka i trudna w leczeniu jednostka chorobowa. Jedną z głównych przyczyn zapaleń wnętrza gałki ocznej są zakażenia wywołane przez ciała obce, wbite w oko (np. drzazgi czy opiłki), a także zakażenia pooperacyjne. Stan taki wymaga intensywnej antybiotykoterapii w postaci iniekcji (zastrzyków) podspojówkowych, bądź bezpośrednio do komór oka (nie można uzyskać wymaganego stężenia leku w oku poprzez krople do stosowania miejscowego czy podawanie doustne lub nawet dożylne). Czasami konieczne są również zabiegi operacyjne usuwające zakażone ciało szkliste- substancję wypełniającą tylną komorę oka, co według niektórych źródeł daje dużo lepsze rezultaty, niż leczenie farmakologiczne.
Przyczyny pogorszenia widzenia

Jak przedstawiają to opisane trzy, przykładowe jednostki chorobowe, pogorszenie widzenia z towarzyszącym zaczerwieniem i bólem, są zawsze niepokojącymi objawami, wymagającymi pilnej wizyty u okulisty. Objawów tych, nie można lekceważyć, gdyż gra toczy się o wysoką stawkę - wzrok.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post