PRZYCZYNY ZAPALENIA SPOJÓWEK

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

PRZYCZYNY ZAPALENIA SPOJÓWEK

Post autor: admin. med. »

PRZYCZYNY ZAPALENIA SPOJÓWEK

1/ niezakaźne zapalenie spojówek:

proste (wywołane przez wiatr, promienie UV, pył, dym, gazy drażniące, złą korekcję wzroku, przewlekłym brakiem snu)
alergiczne
na skutek nieprawidłowego filmu łzowego (zespół suchego oka)

2/ zakaźne zapalenie spojówek:

bakteryjne
chlamydiowe
wirusowe
grzybicze
pasożytnicze

3/ autoimmunologiczne zapalenia spojówek

OBJAWY OSTREGO ZAPALENIA SPOJÓWEK

silne przekrwienie spojówek (tzw czerwone oko)
obecnośĆ surowiczej lub ropnej wydzieliny
obrzęk spojówki
łzawienie
światłowstręt
zwężenie szpary powiek na skutek obrzęku
może występować pieczenie, swędzenie, bolesność oka

Najsilniej przekrwione są części obwodowe spojówek, przekrwienie maleje w kierunku tęczówki

DIAGNOSTYKA

W przypadku wystąpienia zapalenia spojówek należy zgłosić się do okulisty. Osoby z nawracającymi zapaleniami o znanej przyczynie (np. alergia) mogą próbować leczyć się same według udzielonych w przeszłości przez lekarza instrukcji, jednak w razie niepowodzenia (brak poprawy w ciągu 2-3 dni) również muszą poddać się badaniu okulistycznemu. Okulista ocenia przekrwienie spojówki oraz określa rodzaj zapalenia (brodawkowate, grudkowe, błoniaste i inne), bada inne struktury oka – możliwe współistnienie zapalenia rogówki i tęczówki, co może mieć trwałe następstwa dla wzroku w razie zaniedbania leczenia.

LECZENIE ZAPALENIA SPOJÓWEK

Niezakaźne i autoimmunologiczne zapalenie spojówek nie wymaga antybiotykoterapii ( poza przypadkami, w których dojdzie do nadkażenia drobnoustrojem). W zapaleniu prostym można podawać krople ze środkiem odkażającym i lekiem znieczulającym, w stanach ostrych krótkotrwale stosuje się krople ze sterydem (stosowanie przewlekłe kropli ze sterydem zwiększa ryzyko zaćmy i jaskry). W zapaleniu spojówek w zespole suchego oka stosuje się „sztuczne łzy” i odpowiednią higienę oczu. W zapaleniu alergicznym skuteczne są leki antyhistaminowe doustne i w kroplach, czasem sterydy (krople, tabletki, wstrzyknięcia leku pod spojówkę).
Zakaźne zapalenia spojówek wymagają stosowania leków przeciw drobnoustrojom. W zapaleniach bakteryjnych i chlamydiowych podaje się antybiotyki ogólnie (najczęściej doustnie) oraz w formie kropli i/lub maści. Zapalenie wirusowe można leczyć przyczynowo jedynie w przypadku zapalenia opryszczkowego i półpaśca – stosuje się wówczas acyklowir. W zakażeniach grzybami skuteczne są maści i krople zawierające leki przeciwgrzybicze ( np. amfoterycyna B, klotrimazol). Zapalenia autoimmunologiczne leczy się w stanach ostrych za pomocą sterydów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post