Przygotowanie do badania Rezonans Magnetyczny

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Przygotowanie do badania Rezonans Magnetyczny

Post autor: admin. med. »

Rezonans magnetyczny (tomografia rezonansu magnetycznego, MR, MRI)
jest najnowocześniejszą, dynamicznie rozwijającą się metodą obrazowania wykorzystującą zjawisko odmiennego zachowania cząsteczek chemicznych budujących tkanki pod wpływem silnego pola magnetycznego.

Przewagą badania MR nad innymi metodami diagnostycznymi jest doskonała zdolność obrazowania tkanek miękkich i zmian w ich obrębie (również naczyń krwionośnych) oraz możliwość uzyskania obrazów warstw poszczególnych części ciała w dowolnie wybranej płaszczyźnie. Metoda ta jest szczególnie przydatna w diagnostyce chorób mózgu i kręgosłupa (pozwala na bezpośrednie uwidocznienie dyskopatii i rdzenia kręgowego) oraz wszystkich struktur tworzących stawy.

Rezonans magnetyczny jest również doskonałą metodą uzupełniającą (po wykonaniu zdjęć Rtg, USG, tomografii komputerowej) w niektórych schorzeniach narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Wykonanie drugiej fazy badania, po dożylnym podaniu środka kontrastowego, zleca lekarz radiolog. Środek kontrastowy stosowany w MR jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Jego podanie jest konieczne w celu potwierdzenia jednoznacznej diagnozy.

Dodatkowym atutem badania rezonansu magnetycznego jest jego znikoma szkodliwość promieniowania magnetycznego w porównaniu z promieniowaniem rentgenowskim.

Przygotowanie do badania - rezonans magnetyczny


Niezbędne badania dodatkowe
• Ustala lekarz prowadzący.
• Badanie kreatyniny (lub GFR - współczynnik przesączania kłębkowego) jest wymagane przed wszystkimi badaniami techniką rezonansu magnetycznego, jak i tomografii komputerowej z podaniem kontrastu. Za aktualne uznajemy: badanie kreatyniny wykonane w okresie 2 lat poprzedzających MR/CT u osób bez dowodów/przesłanek wskazujących na zaburzenia czynności nerek i wykonane w okresie 3 miesięcy poprzedzających MR/CT u osób z dowodami/przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek.

Sposób przygotowania do badania
• Badanie nie wymaga by pacjent był na czczo.
• Najlepiej zgłosić się na badanie w dwuczęściowym ubraniu bez elementów metalowych przy badaniu tułowia. Przed badaniem należy zdjąć biżuterię, ruchome mosty zębowe. Natomiast nie wolno wnosić zewnętrznych aparatów słuchowych, kluczy, kart magnetycznych i telefonów komórkowych do gabinetu badań MR.
• Jeżeli osoba badana cierpi na klaustrofobię (boi się przebywać w zamkniętych małych pomieszczeniach), to przed badaniem może przyjąć łagodne środki uspokajające, aby zmniejszyć uczucie lęku.

Leki
• Jeżeli osoba badana przyjmuje leki na stałe, to w dniu badania powinna przyjąć je normalnie.
Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Poinformuj lekarza o uczuleniu na środki kontrastowe, alergii i schorzeniach nerek (zwłaszcza chorzy z klirensem kreatyniny (GFR) poniżej 30 ml/min) i ostrej chorobie zapalnej.

Badanie
• W trakcie badania (które trwa najkrócej 15-20 min i może się przedłużyć w zależności od rodzaju diagnozowanej patologii) należy pozostać w bezruchu, oddychać spokojnie, niezbyt głęboko.
• Niekiedy, w trakcie badania podawany jest dożylnie środek kontrastowy na bazie pierwiastka chemicznego - gadolinu. Środki kontrastowe, wykorzystywane w diagnostyce MR są odmienne od środków jodowych w tomografii komputerowej. O podaniu kontrastu dożylnego decyduje lekarz radiolog kierując się wskazaniami lekarza prowadzącego oraz stanem pacjenta.
Koszt kontrastu może wynieść od 150zł do 350 zł, w zależności od wynikającego ze wskazań medycznych rodzaju kontrastu i ilości jaka zostanie wykorzystana.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania
• Przeciwwskazaniami do wykonania badania są urządzenia medyczne zawierające elementy elektroniczne (np. rozrusznik serca, implanty uszne-ślimakowe, stymulatory pnia mózgu, pompy insulinowe).
• Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania są opiłki metalowe ferromagnetyczne (dające się namagnetyzować) w ciele - szczególnie w gałce ocznej.
• W przypadku innych metalowych elementów w ciele pacjenta należy wiedzieć, kiedy metal został wszczepiony i z jakiego jest stopu. Jeśli informacje na ten temat są niewystarczające - technik/lekarz może odmówić wykonania badania, kierując się bezpieczeństwem pacjenta.
• Nie stanowią przeciwwskazania do badania: stałe mosty i implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne, ortopedyczne stabilizatory (płytki i druty zespalające, śruby), sztuczne stawy, wkładki wewnątrzmaciczne. Należy jednak pamiętać, że w/w elementy mogą zniekształcają obraz rezonansu i utrudniają jego interpretację o ile znajdują się w polu badania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post