Przygotowanie do Cytologii

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Przygotowanie do Cytologii

Post autor: admin. med. »

Cytologia ginekologiczna - stanowi badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy.

Może być pobierana tradycyjnie na szkiełko podstawowe lub podłoże płynne tzw. Cytologia płynna (cytologia LBC – Liquid Based Cytology) – metoda droższa, ale dużo dokładniejsza. Istnieje możliwość wykonania badań genetycznych HPV z jednego pobrania na podłoże płynne (link do genetyki i do badań które wykonujemy z podłoża surepath).

Według aktualnie obowiązujących standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, u pacjentek nie będących w grupie wysokiego ryzyka zagrożeniem rakiem szyjki macicy, cytologia powinna być przeprowadzana co trzy lata w przypadku, gdy poprzednie dwa badania, wykonane w odstępie jednego roku, nie wykazały odstępstw od normy.

Przed badaniem nie należy współżyć 2-3 doby i nie należy stosować żadnych preparatów dopochwowych (globulek, kremów, irygacji), gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na jakość techniczną badania. Przeciwwskazaniem do jej wykonania są: krwawienie z dróg rodnych, także miesiączkowe, nasilone upławy i stany zapalne w obrębie narządów rodnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post