Przymusowy pobyt w domu opieki. Kto decyduje?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Przymusowy pobyt w domu opieki. Kto decyduje?

Post autor: admin. med. »

Osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych, a ponadto potrzebuje stałej pielęgnacji, ale nie w warunkach szpitalnych, może być przyjęta do domu pomocy społecznej za jej zgodą, ewentualnie za zgodą przedstawiciela ustawowego.

Gdy zaś owa aprobata nie zostanie wyrażona, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, wtedy organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania tejże osoby z wnioskiem o przyjęcie do DPS bez jej akceptacji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dopuszczalne jest złożenie takiego wniosku również przez kierownika szpitala psychiatrycznego, jeżeli przebywający w nim pacjent jest niezdolny do samodzielnego zaspokajania elementarnych potrzeb życiowych, a wymaga stałej opieki i pielęgnacji, natomiast nie ma wskazań do dalszej hospitalizacji w tej placówce. W sytuacji zaś, w której osoba wymagająca skierowania do DPS ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyartykułowania na to zgody, orzeka sąd opiekuńczy.

Osoba przyjęta do domu pomocy społecznej w tym trybie, jej przedstawiciel ustawowy, małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz sprawujący nad nią faktyczną opiekę mogą wystąpić do sądu opiekuńczego o zmianę orzeczenia. Z takim wnioskiem może także wystąpić kierownik domu pomocy społecznej, jeżeli uzna, że nastąpiła zmiana okoliczności.

Więcej: gazetaprawna.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post